تشکیل دو پرونده حقوقی و کیفری در موضوع ترور شهید سلیمانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۳۶۶۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری امروز (14 دی) از تشکیل دو پرونده حقوقی و کیفری در موضوع ترور شهید سلیمانی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ذبیح الله خدائیان در هشتمین نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا و همچنین دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: شهید سلیمانی از شخصیت‌های کم نظیر در انقلاب اسلامی بود و شناخت ابعاد شخصیتی ایشان از جهات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیاز به زمان دارد تا ما نسبت به ابعاد وجودی این شهید بزرگوار شناخت پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی سفیر صلح بود گفت: این شهید بدون توجه به نژاد و مذهب صلح را برای همه مردم دنیا می‌خواست. همان صلحی را که برای شیعیان می‌خواست برای اهل سنت و سایر مذاهب نیز می‌خواست. شهید سلیمانی اگر مبارزه با استکبار را در تمام طول عمر خود داشت به خاطر این بود که استکبار، سلطه خواه است. او با وجود اینکه در مقابل خانواده شهدا، محرومان و مستضعفان بسیار خاشع بود، در برابر استکبار قوی و محکوم بود.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: دشمن هر زمانی که خبر دار می‌شد شهید سلیمانی در جبهه حضور دارد، دشمنان فرار را بر قرار ترجیح می‌دادند.

خدائیان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه تا کنون شاهد بودیم که پرونده ترور شهید سلیمانی به محاکم و مراجع بین المللی راه پیدا نکرده است، علت این موضوع چیست؟ گفت: اقدامات خوبی توسط دولت و قوه قضائیه در این مدت صورت گرفته است. در داخل کشور دو پرونده حقوقی و کیفری تشکیل شده است. در پرونده حقوقی بسیاری از افراد و خانواده شهدا طرح شکایتی مطرح کردند. در رابطه با بلد کیفری پرونده‌ای در دادسرا تشکیل شده که ۱۲۷ متهم تحت تعقیب هستند و برای ۹ کشور ۱۱ نیابت قضائی از جمله برای آمریکا ارسال شده است. همچنین کارگروهی بین ایران و عراق تشکیل شده است. در خود عراق هم پرونده‌ای مفتوح است

وی افزود: در سطح بین الملل مکاتبات متعددی از سوی نهاد‌های مختلف انجام شده است و اسناد خوبی در این رابطه تولید شده است. با این‌حال باید با همکاری‌های بین قوه‌ای باید پیگیری‌های جدی تری انجام شود.
 
 
واکنش خدائیان به ادعا‌های گزارشگر ویژه ایران در رابطه با نقص حقوق بشر
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که گزارشگر ویژه ایران ادعا‌هایی در رابطه با نقص حقوق بشر مطرح کرده است، واکنش قوه قضاییه به این موضوع چیست، گفت: حقوق بشر امر مقدسی است و هر انسانی از این حق برخوردار است و همه کشور‌ها باید آن را رعایت کنند، اما متاسفانه برخی از کشور‌ها از آن به عنوان ابزار استفاده می‌کنند.

وی افزود: هر انسانی حق حیات دارد و اگر کسی حق حیات را سلب کند، یک اقدام ضد بشری انجام داده است، اما امروز می‌بینیم که افرادی که هزاران ایرانی را به خاک و خون کشیدند تحت حمایت همین مدعیان دروغین حقوق بشر هستند. کشوری که به کودک کشی معروف است عضو برخی نهاد‌های خاص است.

وی با بیان اینکه ایران نیاز به گزارشگر ویژه ندارد، گفت: انتخاب گزارشگر ویژه برای ایران کاملاً سیاسی است. کشور‌هایی هستند که حتی رنگ انتخابات را ندیدند و زنان در آن حقی ندارند، اما برای آن کشور‌ها گزارشگری انتخاب نمی‌شود.
 
توضیحات سخنگوی قوه قضائیه در خصوص احضار خودروسازان به سازمان بازرسی
خداییان در خصوص احضار خودروسازان به سازمان بازرسی گفت: اکثر مردم هم دیده اند که ما توقفگاه‌هایی داریم که خودرو‌های زیادی در آن‌ها پارک شدند. همکاران ما بازدید‌هایی از این پارکینگ‌ها داشتند و با مسئولان دو خودروسازی هم صحبت‌هایی داشتند و قرار بر این بود تا پایان آبان ماه از تعداد خودرو‌های ناقص کاسته شود، اما این اتفاق نیفتاد و تعداد خودرو‌ها زیاد شد.

همچنین تحت عنوان احتکار از مدیران خودروسازی سوال‌هایی اخذ شده و اگر به تعهدات عمل نکردند پرونده به مراجع قضایی ارسال خواهد شد. البته وزیر صنعت هم نامه‌ای با محتوای زمان بندی اعلام کردند که در خواست ما این است که جدی‌تر به موضوع ورود کند.
 


احکام صادره جدید در پرونده‌های اقتصادی
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص احکام صادره جدید در پرونده‌های اقتصادی گفت: اخیراً در سه فقره از پرونده‌های مربوط به فساد اقتصادی حکم صادر شده که یکی از آن‌ها مربوط به پتروشیمی‌ها است که چهار نفر محکومیت پیدا کردند از جمله مرتضی یافتیان که هزاران تن از مواد اولیه پتروشیمی را غیر مجاز به فروش رسانده به ۱۲ سال حبس و رد مال و جزای نقدی و انفصال از خدمت محکوم شده است. مصطفی یافتیان هم به اتهام معاونت به ۵ سال، داود ناشری به ۲ فقره حبس ۳ و ۵ سال و داود شیرازی به ۵ سال حبس محکوم شده است.

وی افزود: در پرونده دیگری علی شفیع زاده شوشتری به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس و رد مال، محمدرضا شفیع زاده شوشتری به ۱۵ سال حبس و رد مال و جزای نقدی محکوم شدند. در پرونده گروه شاملویی و بانک سرمایه هم ۷ نفر از جمله حسن شاملویی محکوم شدند. شاملویی به ۱۸ سال حبس جزای نقدی و رد مال، سید مهدی موسوی نژاد به ۱۵ سال حبس و جزای نقدی و رد مال محکوم شند. فرهاد تقوی، مصطفی سیاا پوش و سید علیرضا مقدم و امیر سراج و علی زبردست به ۵ تا ۷ سال و جزای نقدی محکوم شدند.

وی در خصوص شکایت برخی از افراد از بازیگران گفت: تعدادی از مراکز فرهنگی و تشکل‌های قم و تعدادی از مردم از برخی از بازیگران شکایت کردند که اخیراً با قرار عدم صلاحیت پرونده از قم به دادسرای تهران و مجتمع قضائی فرهنگ و رسانه ارجاع شده و در مرحله تحقیقات است و کسی تا کنون احضار نشده است.
 
در رابطه با کم کاری و کاهش تولید ورود نکردیم
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که شاهد دپو‌های خودرو در دو سال اخیر بودیم. قوه قضائیه چه راهکاری برای توقف این چرخه دارد ایا ترک فعلی در این رابطه محقق است؟ گفت: تا کنون سازمان بازرسی در سال‌های اخیر ورود داشتند، اما از مسئولان می‌خواهیم جدی‌تر به این موضوع ورود کنند. اینطور نیست که اگر یک مدیری با روحیه جهادی وارد عمل شود، نتواند قطعات لازم را به کشور وارد کند. انتظار ما هم از این دو خودروسازی این است که جدی‌تر ورود کند. ورود قوه قضاییه باید آخرین راهکار باشد و انتظار داریم سازمان حمایت و وزارت صنعت جدی‌تر به این مسئله ورود کنند.

وی افزود: در رابطه با کم کاری و کاهش تولید ورود نکردیم که آیا ظرفیت خودروساز‌ها بیشتر است یا کم کاری می‌کنند؟

خداییان در خصوص تفهیم اتهام به مدیران دو شرکت خودروسازی ادامه داد: سازمان بازرسی بر اساس قانون موقعی که به موضوعی ورود می‌کند و تشخیص بدهد که موضوع جرم است، از مسئول مربوطه دفاعیات می‌گیرد. همکاران ما در بازرسی کل می‌توانند تفهیم اتهام و حتی پرونده را به مراجع ارسال کنند. بازپرس سازمان بازرسی به این موضوع ورود و تفهیم اتهام به متهمان انجام دادند.

توضیحات درباره افزایش قیمت بلیط هواپیما
سخنگوی قوه قضائیه در خصوص افزایش قیمت بلیط هواپیما و ورود سازمان بازرسی به این موضوع گفت: سازمان هواپیمایی در برهه‌ای به خاطر کرونا، ظرفیت‌ها را کاهش داد و به همین دلیل افزایش قیمت ۱۰ درصدی داشت که قانونی بود، اما اگر افزایش داشته تعزیرات می‌تواند به آن ورود کند. تا کنون سازمان بازرسی به این موضوع ورود نکرده است.

خدائیان در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی در رابطه با پیگیری پرونده شهید رکن آبادی در عربستان قابل طرح است گفت: اطلاعی از تشکیل پرونده در این رابطه ندارم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۰.۴۱°    ۳.۹۹°