تشدید نظارت‌ها و اجرای مقررات مانع خلق پول در بانک‌ها می‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۳۷۹۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۶
پیگیری دستور رئیس جمهوری در تیتر امشب
یک کارشناس اقتصادی ضمن تاکید بر لزوم تقویت نظارت دقیق بر فعالیت بانکها گفت: رشد نقدینگی در شرایط فعلی به میزانی است که بنیان های اقتصادی ما طلب می کند و کیفیت رشد نقدینگی به انداز کمیت آن هم مهم است و ارقام پولی را باید نسبت به تورم و شرایط جامع اقتصاد سنجید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حسین درودیان کارشناس اقتصادی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: بازیگر اصلی در رشد نقدینگی بانک‌ها هستند و ۹۰ درصد نقدینگی را بانک‌ها ایجاد می‌کنند.

او گفت: رشد نقدینگی یک پدیده ساختاری است و دولت و بانک مرکزی تنها بخش‌هایی از بازیگران آن هستند.

او با بیان این که باید دید الان نقدینگی و پول موجود کجا رفته و وجود دارد، از این که نبود نقدینگی موجب رکود و لطمه اقتصادی بشود، نیز ابراز نگرانی کرد.

درودیان افزود: تا زمانی که نرخ ارز به ثبات نرسد نمی‌توان انتظار داشت نرخ رشد نقدینگی به عدد مطلوب و طبیعی اش برسد.

سعدوندی دیگر کارشناس اقتصادی نیز با اشاره به خلق پول در نظام سنتی و مدرن بانکداری گفت: رشد نقدینگی در نظام بانک‌های تجاری ایجاد شده و اگر واقعا می‌خواهیم تورم را کنترل کنیم باید نظارت بانکی را جدی بگیریم.

سعدوندی گفت: هروقت بانک تسهیلات پرداخت می‌کند در حقیقت از جیب مردم پرداخت می‌کند و در نظام بانکداری مدرن تسهیلات از هیچ می‌تواند خلق شود. اگر این تسهیلات برگردد رشد نقدینگی اتفاق نمی‌افتد، اما به هر دلیلی که برنگردد یا برگشتش به تعویق بیفتد موجب رشد نقدینگی می‌شود.

این کارشناس گفت:در برخی از بانک‌های خصوصی خود مالک بانک از بانک خودش وام گرفته که این یک تخلف بزرگ است.

او گفت: ابزار‌های نظارت بر بانک‌ها از جعبه ابزار بانک مرکزی خارج شده است.

سعدوندی گفت: مثل همه بانک‌های دنیا، بانک‌های ما هم باید موظف شوند هر نوع وامی که پرداخت می‌کنند در سامانه‌ای مشخص و شفاف، ثبت و منتشر کنند.

نادعلی مدیرکل عملیات پول و اعتباری بانک مرکزی هم گفت: حوزه نظارت بانک مرکزی دارد برنامه ریزی جدید می‌کند تا بتواند با دانش آی تی نظارت موثرتری بر بانک‌ها داشته باشد.

او گفت: ما رشد ماهانه ترازنامه بانک‌ها را رصد می‌کنیم و در صورتی که رعایت نکنند میزان سپرده آن‌ها را بالا می‌بریم.

نادعلی با بیان این که در بحث استفاده از سامانه‌ها و نظارت هوشمند مقداری از دنیا عقب هستیم گفت: ما مقررات لازم را داریم و مقررات به بانک‌ها ابلاغ شده و خلایی در این زمینه وجود ندارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲.۴۱°    ۲.۹۹°