بگو مگوی روسیه و آمریکا درباره قزاقستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۳۸۶۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
وزارت خارجه روسیه، اعتراضات قزاقستان را، ناشی از نقش عناصر خارجی به خصوص آمریکا ارزیابی و تاکید کرده است: اتفاقات قزاقستان، اقدام فریبکارانه آمریکاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزارت کشور قزاقستان اعلام کرد همه مناطق و سازمان‌های دولتی تحت کنترل نیرو‌های مسلح و ماموران امنیتی است. رئیس جمهور قزاقستان هم اعلام کرد پس از چند روز اغتشاشات بی سابقه، نظم در بخش وسیعی از کشور برقرار شده است.

با تشدید تنش‌های سیاسی ـ اجتماعی در شهر‌های مختلف قزاقستان، وزارت کشور در آلماتی اعلام کرد: در روز‌های اخیر، بیست و شش نفر کشته و، شانزده نفر هم زخمی شدند. منابع مختلف خبری البته، آمار‌های متفاوتی از کشته شدگان و زخمی‌ها گزارش کرده اند. وزارت کشور قزاقستان همچنین اعلام کرد: هجده نیروی پلیس و گارد ملی هم کشته، و هفتصد و پنجاه تن هم زخمی شدند.

بحران قزاقستان، باب جدیدی برای اتهامات متقابل بین آمریکا و روسیه باز کرده. وزارت خارجه روسیه، این اعتراضات را، ناشی از نقش عناصر خارجی به خصوص آمریکا ارزیابی و تاکید کرده است: اتفاقات قزاقستان، اقدام فریبکارانه آمریکاست، که قصد دارد روسیه را در آستانه گفتگو‌های چند روز آینده درباره بحران اوکراین، تحت فشار قرار دهد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید ضمن رد این سخنان، آن را ادعا‌های روسیه خوانده.
آمریکا با واکنش به استقرار نیرو‌های سازمان پیمان امنیت جمعی به فرماندهی روسیه در قزاقستان، تاکید کرده اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد. وزیر خارجه آمریکا هم با همتای قزاقستانی خود در این باره گفتگو کرده است.

در پی ورود نیرو‌های مسلح و ماموران امنیتی روسیه به قزاقستان، رئیس جمهور این کشور از ولادیمیر پوتین، رئیس جهمور روسیه قدردانی کرد. "قاسم توکایِف" گفته: با توجه به اقدامات گروه‌های تروریستی در کشور ما که عناصر آن در خارج از کشور آموزش دیده اند، از کشور‌های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی خواستم برای مقابله با این تهدیدات تروریستی به قزاقستان کمک کنند.

همزمان با اعزام این نیرو‌ها، اتحادیه اروپا بدون اشاره به "دعوت رئیس جمهور قزاقستان از روسیه"، از مسکو خواسته، استقلال و حق حاکمیت قزاقستان را رعایت کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۴۱°    ۱.۹۹°