باقری: موارد اختلاف در مذاکرات رو به کاهش است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۳۹۶۷
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
مذاکراه کننده ارشد ایران در تازه ترین ارزیابی خود از روند گفتگوهای وین گفت: موارد اختلاف در مذاکرات رفع تحریم‌ها رو به کاهش است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 علی باقری کنی مذاکراه کننده ارشد ایران شنبه شب در پایان جلسات متعدد با نمایندگان گروه ۱+۴ و پیش از آنکه هتل کوبورگ را ترک کند در جمع خبرنگاران گفت: موارد اختلاف موسوم به پرانتزهای باز رو به کاهش است.

وی همچنین تأیید کرد که مذاکرات رو به جلو و در حال پیشرفت است.

قریب به اتفاق کشور‌های مشارکت کننده در گفتگو‌ها نیز نسبت به پیشرفت‌های حاصل شده در روند مذاکرات اذعان دارند و به این ترتیب می‌توان محتاطانه این ادعا را مطرح کرد که به رغم پیچیدگی‌ها و مسیر پر پیچ و خم پیش‌رو، شمارش معکوس تا دستیابی به توافق نهایی آغاز شده است.

ساعاتی پیش مذاکره کننده ارشد روسیه هم فضای گفتگو‌ها را مثبت و جدی توصیف کرد. وی با انتشار پیامی در فضای مجازی افزود که مذاکرات رو به جلو جریان دارد و به تدریج پیش می‌رود. به گفته وی سایر طرف‌های مذاکره کننده نیز ارزیابی مشابهی نسبت به روند مذاکرات دارند.

دور هشتم مذاکرات برای لغو تحریم‌ها از دوشنبه هفته گذشته (۶ آذر) آغاز شده و اینک به مراحل حساسی رسیده است. جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده است در صورت حصول توافق در وین ابتدا طرف نقض کننده توافقات سال ۹۴ باید تحریم‌ها را بردارد و پس از انجام راستی آزمایی، اقدامات هسته‌ای ایران در چارچوب توافق برجام صورت خواهد گرفت.

ایران تاکید دارد هرچقدر طرف مقابل آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش سازوکار‌های مد نظر جمهوری اسلامی ایران در لغو تحریم‌ها داشته باشد زمان دستیابی به توافق نهایی کوتاه‌تر خواهد شد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۵۹°    ۵.۹۹°