محاسبه غلط آمریکایی‌ها ادامه دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 27 دی 1400
کد خبر : ۸۳۳۹۹۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۲
رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: محاسبه غلط آمریکایی‌ها ادامه دارد، آن‌ها فکر می‌کردند با شهادت شهید سلیمانی حرکتی که او نماینده‌اش بود خاموش خواهد شد، اما بیشتر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 
رهبر معظم انقلاب اسلامی، در سخنرانی زنده تلویزیونی به مناسبت سالروز قیام نوزدهم دی مردم قم، با ابراز خرسندی از دیدار مجدد جمع پرشور مردم قم گفتند: حادثه مهم و تاریخی ۱۹ دی ۱۳۵۶ قم، از جمله حوادثی است که مضمونی بلند، و پیامی مهم برای نسل‌های بعدی دارد، لذا نباید گذاشت غبار فراموشی بر آن بنشیند و باید درباره آن بحث کرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای حادثه نوزدهم دی قم، را سرمنشاء حرکتء سلسله واری در کشور دانستند، که در نهایت، موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد. رهبر انقلاب، با تاکید بر نقش محوری امام خمینی (ره)، در به وجود آمدن ۱۹ دی گفتند: اگر محور این حادثه، شخص امام (ره) به عنوان مرجع دینی و عالم مبارز نبود، حادثه ۱۹ دی به وجود نمی‌آمد، و هیچ شخص دیگری نمی‌توانست، یک ملت را اینگونه، به حرکت درآورد.
 
حضرت آیت الله خامنه‌ای، حادثه ۱۹ دی قم، و دنباله‌های آن در دیگر شهر‌ها را، نشان دهنده‌ی عمق اعتقاد دینی مردم دانستند و افزودند: در اغلب قضایای مهم کشور در ۱۵۰ سال اخیر، و حوادثی که مردم وارد میدان شدند، پای یک عالم دینی "شجاع، مبارز و سیاست‌شناس" در میان است.

رهبر انقلاب، با بیان اینکه دشمنی و کینه ورزیِ عمیق آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران هم، ناشی از این موضوع است گفتند: نظام جمهوری اسلامی، مظهر "اعتقاد دینی مردم و نگاه انقلابی برخاسته از دین به مسایل جاری جهان و کشور" است؛ لذا، راس استکبار، یعنی آمریکا، با نظام جمهوری اسلامی مخالف است.

رهبر انقلاب، با بیان اینکه "نقش غیرت دینی مردم را در این قضیه نباید نادیده گرفت"، افزودند: دلیل تکیه ام بر این موضوع، این است که تبلیغ و تلاش فرهنگی وسیعی انجام می‌شود، تا مسائلی را که ناشی از غیرت دینی است، به خشونت‌های بی‌منطق متهم کنند، در حالی که اینگونه نیست و غیرت دینی، با عقلانیت همراه است. ایشان گفتند: "غیرتِ دینی"، ناشی از بصیرت است، و بصیرت، "شعبه‌ای از عقلانیت و نشان دهنده عمق دینداری" است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: بسیاری از کسانی که غیرت دینی دارند، از عقلانیت بالایی برخوردارند و نمونه آن، امام راحل بودند که در اوج عقلانیت بودند. رهبر انقلاب با ذکر یادِ فقیه و فیلسوفِ معاصر، مرحوم آیت الله مصباح یزدی ـ شاگرد شایسته امام ـ گفتند: آن مرحوم، هم در غیرت دینی در اوج بود، و هم در عقلانیت فیلسوف به معنای واقعی کلمه.
رهبر انقلاب، قیام نوزده دی را، ترکیب درخشانی از غیرت و عقلانیت برشمردند و با اشاره به هدف طاغوت، برای درهم شکستن عظمت امام در چشم مردم، که حرکت مردم بر اساس آن بود، تاکید کردند: اگر در روز ۱۹ دی، آن مشت محکم به طاغوت زده نمی‌شد، این روند ادامه پیدا می‌کرد، تا جایگاه امام را در نزد مردم تنزل دهند و مرکزیت نهضت را از بین ببرند.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: پشت طاغوت به آمریکا گرم بود، و اطمینان داشت، هر کاری انجام دهد، آمریکا حمایت می‌کند و عکس‌العمل بین‌المللی پیدا نمی‌کند.

ایشان، به نطق "کارتر" رئیس جمهور وقت آمریکا در همان ایام اشاره کردند و افزودند: "کارتر" در صحبت‌هایش، "ایران دوره پهلوی" را، "جزیره ثبات" عنوان کرد، که نشان دهنده‌ی اشتباه محاسباتی آمریکا بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، با اشاره به هدف گذاری طاغوت برای هدف قرار دادن شخصیت و حرکت امام، گفتند: مردم قم، با حرکتشان، محاسبه را به هم زدند، طاغوت توطئه کرد، اما این توطئه به ضرر آن‌ها شد، و ارتباط مردم با امام مستحکم‌تر و نهضت قوی‌تر شد.

رهبر انقلاب تاکید کردند: این محاسباتِ غلط آمریکا هنوز ادامه دارد، و نمونه‌اش، موضوع شهادت شهید سلیمانی است.
 
رهبر انقلاب خاطر نشان کردند: محاسبه‌های غلط، به "تصمیم‌های غلط و ناکامی‌های غلط" منجر می‌شود، که تاکنون، این ناکامی‌ها ادامه داشته و انشاالله، ناکامی دشمن در برابر نظام اسلامی ایران ادامه خواهد یافت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، حوادث پیش و بعد از انقلاب را، با اهمیت و عبرت آموز دانستند و افزودند: یک ملت زنده، فقط به گذشته نگاه نمی‌کند، بلکه به وظیفه‌ای که هم‌اکنون به عهده‌ی اوست، و چشم انداز آینده توجه می‌کند.
ایشان افزودند: توجه به گام‌های کنونی، و شناخت چشم اندازی که به سمت آن باید حرکت کنیم، شرط کامیابی نهضت و پیروزی نهایی است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، پیروزی نهایی را تحقق "حیات طیبه ملت ایران" دانستند و افزودند: "حیات طیبه"، عبارت است از دستیابی توأمان به پیشرفت‌های مادی و معنوی، و سعادت ملت در همه ابعاد.
ایشان افزودند: تا امروز، بخشی از مسیرِ دستیابی به این اهداف طی شده، و ملت ایران، در "مسیر رسیدن به آن چشم انداز" قرار دارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، با اشاره به وجود گسترده‌ی اندیشه‌ی جوان حزب اللهی و مومن در کشور، افزودند: برخلاف برخی از نظرسنجی‌هایی که گاهی مغرضانه هم است، امروز، خوشبختانه، "اندیشه زاینده و پیش برنده جوانان انقلابی" در کشور موج می‌زند

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه، به بیان چند تذکر پرداختند.

ایشان، در تذکر نخست، بر حفظ "غیرت دینی" تاکید کردند و افزودند: عامل نجات کشور در بِزنگاه‌های مختلف، "غیرت دینی ملت ایران" بوده است.
ایشان، با اشاره به اینکه، غیرت دینی، تهدید‌ها را به فرصت تبدیل می‌کند، گفتند: سربلندی ملت ایران در دفاع مقدسِ هشت ساله، و پیروزی در برابر اتحاد بین‌المللی دشمنان ایران، شامل "آمریکا، ناتو، شوروی سابق و ارتجاع منطقه"، نتیجه همین غیرت دینی بود.

ایشان، یکی دیگر از عرصه‌های ظهور و بروز غیرت دینی را، چگونگی مواجهه با تهدید ناشی از شهادت شخصیت بزرگی مانند سردار سلیمانی دانستند و با اشاره به تشییع باشکوه آن شهید افزودند: برخلاف محاسبه‌ها، ملت ایران، با تکیه بر غیرت دینی، این حادثه را به فرصتی برای بروز و ظهورِ "هویت دینی و ملی" خود تبدیل کرد.

ایشان، یکی دیگر از عرصه‌های بروز غیرت دینی را، حادثه نهم‌دی دانستند و افزودند: ملت ایران، تهدید‌های چند ماهه در سال ۸۸ را، با حضورش در عرصه، و نشان دادن غیرت دینی خود، خنثی کرد.

ایشان، "گویندگان، نویسندگان و افراد موثر در فضا‌های ذهنی و فکری مردم" را، به حفظ و تقویت غیرت دینی فرا خواندند و افزودند: البته، مخالفان هم، تلاش خواهند کرد با تضعیف غیرت دینی، امکان تبدیل شدن تهدید‌ها را به فرصت، از ملت ایران بگیرند، اما حقیقت این است که غیرت دینی، باید در جامعه محفوظ بماند و به توفیق الهی، محفوظ خواهد ماند.

"حساسیت زدایی نسبت به اصول مبانی و بَیِّنات انقلاب اسلامی"، دومین موضوعی بود که رهبر انقلاب، تذکری را درباره‌ی بیان کردند.

ایشان، این حساسیت زدایی را یکی از برنامه‌های امروز دشمنان جمهوری اسلامی، برشمردند و افزودند: مردم نسبت به "مبانی و بَیِّنات انقلاب اسلامی" حساسند، و اگر کسی به این مبانی تعرضی کند، مردم موضع می‌گیرند.

رهبر انقلاب گفتند: دشمن میخواهد، با استفاده از تبلیغات وسیع در فضای مجازی و رسانه‌های جمعی، حساسیت مردم را به مبانی انقلاب، به تدریج کم کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، با اشاره به روش‌های دشمن، برای حساسیت‌زدایی از مبانی انقلاب گفتند: دشمن، در حالی بر تضعیف حاکمیت دین متمرکز شده، که جمهوری اسلامی، برای "حاکمیت دین و تنظیم جامعه با هندسه دینی" تشکیل شده، و این، از بینات انقلاب است، و مردم در این راه، از جان‌شان مایه گذاشتند و خون نثار کردند.

رهبر انقلاب، "تسلیم نشدن در برابر دشمن مستکبر" را، از اصول خدشه‌ناپذیر انقلاب عنوان کردند و گفتند: زورگویی دشمن را نباید پذیرفت، اما اینکه با دشمن مذاکره کنیم، و تعامل داشته باشیم، حرف دیگری است.

ایشان، تاکید کردند: مبنای انقلاب می‌گوید، ما نباید تسلیم زورگویی دشمن شویم، و دشمن، به دنبال تضعیف این موارد برجسته از اصول انقلاب، مثل استقلال و مبارزه با فساد است.

رهبر انقلاب افزودند: این، بخشی از جنگ نرم متنوع دشمن است و اهل فکر، اهل قلم، اهل بیان و اهل فعالیت در فضای مجازی مسئول‌اند که نگذارند دشمن حمیت و حساسیت مردم را نسبت به مبانی کم رنگ کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، گفتند: تصور اینکه این اصول، برای مردم سودمند نیست، بی‌انصافی محض است، و باید توجه کنیم، ما در کشور، در این چهل و سه سال، هرجا پیشرفت و حرکت موفقی داشتیم، جایی بود که افراد انقلابی، با مجاهدت ورود کردند و پیش رفتیم.

رهبر انقلاب، با اشاره به پیشرفت‌های کشور در زمینه‌های "علمی، صنعتی، فنی، سیاسی و بخش‌های گوناگون"، گفتند: هر جا کاری روی زمین مانده، می‌بینیم پای "فرصت‌طلبی‌ها، فساد، اشرافی‌گری و نگاه‌های غیر انقلابی" در میان بوده است.

ایشان، "حفظ وحدت و انسجام و کاهش عوامل تفرقه" را، از دیگر مسائل مهم عنوان کردند و در تذکری گفتند: اختلاف سلیقه‌ها، نظر‌ها و روش‌ها و منش‌ها طبیعی است؛ اما نباید بگذاریم به جبهه‌گیری در مقابل هم منجر شود و نباید بگذاریم این اختلافات اوج پیدا کنند.

رهبر انقلاب، خاطر نشان کردند: دشمنانی هستند، که تخصصشان ایجاد اختلاف است و "تفرقه بینداز و حکومت کن"، از روش‌های قدیمی آنهاست، دشمنان هر جا توانستند این کار را انجام دادند، از جمله اختلاف مذهبی و اختلاف شیعه و سنی؛ اما ما، نباید بگذاریم این موارد در کشور رخ بدهد و اوج پیدا کند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: در دنیا، حکومت جمهوری اسلامی پرچمدار "تَشیّع" است، اما می‎بینیم در دیگر کشور‌ها، که اهل سنت زندگی می‌کنند هم، نسبت به جمهوری اسلامی، به شدت احساس علاقه و تعصب مشاهده می‌شود.
ایشان گفتند: در همین سالگرد شهید سلیمانی دیدیم که، در کشور‌های مختلف، که خیلی از آن‌ها اهل سنت هم بودند، تظاهرات عظیمی شکل گرفت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، "تقویت امید و چشم انداز به آینده کشور" را، نکته مهم دیگری دانستند، که باید مد نظر مسئولان قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: کسانی هستند که سعی می‌کنند، امید را تضعیف کنند و جوانان ما را نسبت به آینده کشور ناامید کنند و این وظیفه ماست، که با کار و تلاش بیشتر، این امید را در دل‌ها تقویت کنیم.

ایشان خاطرنشان کردند: مسئولان، که بحمدالله مشغول کار و فعالیتند، بدانند که، کار‌ها و اقدامات مثبت آن‌ها، می‌تواند، جوان‌ها را به آینده کشور امیدوار کند، اگر امید باشد، جوان‌ها، خوب درس می‌خوانند، خوب تحقیق می‌کنند و خوب کار می‌کنند، بنابراین، نگذارید بعضی‌ها با وسوسه هایشان در فضای مجازی و غیرمجازی در جهت مخالف امیدوارکردن جوان‌ها، حرکت کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، تلاش برای مکتوم نماندن موفقیت‌های جمهوری اسلامی را موضوع بسیار مهم دیگر برشمردند و افزودند:

رهبر انقلاب اسلامی، مردمی بودن را هم، نکته‌ای مهم دانستند، و با تمجید از "ارتباط خوب دولت فعلی با مردم"، تاکید کردند: این گرایش به مردمی بودن، باید تکمیل شود و ادامه یابد، و به برخی انتقاد‌ها در این زمینه هم نباید اعتنا نکرد، زیرا حضور در بین مردم، بسیار موثر است، البته، باید به وعده‌هایی که داده می‌شود، سر موعد عمل شود، در مواردی هم که عمل به وعده‌ها امکان پذیر نیست، به مردم توضیح داده شود تا مردم بدانند علت چیست.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، با اشاره به اهمیت استفاده از دیدگاه‌های صاحبنظران، از دولتمردان و مسئولان خواستند، سازو کار‌هایی را فراهم کنند، تا از این دیدگاه‌ها، استفاده، و مردم در تصمیم سازی‌ها شریک شوند.

رهبر انقلاب افزودند: مردم باید، در اقدامات هم شریک شوند، و راه‌های استفاده از ظرفیت مردمی، برای کمک به بخش‌های مختلف مشخص شود.

"استفاده از ظرفیت مردمی، برای نظارت عمومی" هم، نکته دیگری بود که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و از مسئولان خواستند برای استفاده از این ظرفیت به منظور مبارزه با فساد و ویژه خواری که ممکن است از چشم مسئولان دور مانده باشد، سازو کاری تعیین شود.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان بیاناتشان در دیدار تصویری با مردم قم در سالروز قیام ۱۹ دی، " تکلیف دانستنِ خدمت به مردم" را به مسئولان توصیه کردند و افزودند: تا جایی که ما مشاهده می‌کنیم، مسئولان در حال تلاش و خدمت هستند و باید این مجاهدت‌ها را ادامه دهند.

مشروح سخنان رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است : 

 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰.۷۹°    ۶.۹۹°