نمد مالی سنتی، هنر زنان مراوه تپه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۴۰۵۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۲
نمدمالی، هنری هزار ساله و جذاب که نقش و نقوش هندسی با حرکات دلنشین دست و پا جلوه‌ای زیبا به آن می‌بخشد و ترکیب آن با رنگ‌های شاد هر چشمی را شیفته خودش می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

نمد مالی کهن‌ترین میراث صنایع دستی ایران که قدیمی‌ترین نشانه‌های هنر ورزی کهن اقوام ایرانی را می‌توان در آن جست و جو کرد. نمدمالی میراث به جای مانده از رنج و زحمت طاقت فرسای هنرمند نمدمال است و شاید به جرأت بتوان آن را جزو اولین دست بافته‌های بشری دانست.

بنیاد علوی با فراهم آوردن زمینه اشتغال برای روستائیان و تقویت روحیه کار در زمینه محصولات نمدی دست به برنامه‌ریزی گسترده در روستا‌ها زده است و با ایجاد روش زندگی سالم و با همکاری نهاد آبادانی و پیشرفت مراوه تپه سلسله تحقیقات و پژوهشی خود را در زمینه تولیدات نمدی از پشم خالص بره بیش از یک سال انجام داده است. حضور مداوم و مستمر در منطقه بیش از ۸۰ مأموریت در سطح شهرستان در بیش از ۱۴ ماه اخیر و شناسایی دامداران منطقه و تولیدات آن‌ها در کیفیت پشم تولیدی از دام مورد تحقیق و پژوهش بوده است. ایجاد کارگاه حلاجی پشم و فرآوری آن در کارگاه مربوطه به‌عنوان یکی از حلقه‌های زنجیره تولید محصولات نمدی از مراحل اولیه تولیدات توسط کارگاه‌های اشتغال خانگی و مداومت در طرح چینی و بالا بردن کیفیت نمد از اقدامات موثر موسسه ماهرو به‌عنوان عامل توسعه نمد در منطقه بوده است. عرضه محصولات با کیفیت با کاربردی‌های متفاوت زیرانداز و دکوری به بازار‌های هدف در استان و خارج از استان از اقدامات موثر بنیاد علوی و موسسه ماهرو به عنوان عامل توسعه نمد بوده است که گام موثری هر چند کوچک، اما مفید در جهت درمان و بهبود زندگی و آرامش جوامع بشری بخصوص اشتغال روستایی گردیده است.
 
 
 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲.۴۱°    ۲.۹۹°