دور پنجم مذاکرات با عربستان در دستور کار است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۴۰۶۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دور پنجم گفتگو‌های ایران و عربستان به میزبانی عراق در دستور کار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سعید خطیب زاده روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه، در مورد زمان برگزاری دور پنجم مذاکرات با عربستان و اینکه آیا مواضع عربستان نسبت به لبنان و حزب‌الله تاثیری در مذاکرات داشته است، گفت: گفتگو‌های ایران و عربستان به میزبانی عراق در دستور کار است و ما تلاش کردیم به‌رغم پرونده‌های اختلافی که وجود دارد، بر مبنا مصلحت فاصله‌گذاری در نقاط مختلف، با صراحت و تلاش، روابط پایدار و گفت‌وگوهایمان را ادامه دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در موضوع لبنان، طرف‌های خارجی سعی می‌کنند در این کشور دخالت کنند، افزود: همه باید به حاکمیت بومی اقوام احترام بگذارند. جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند تا هم‌افزایی بیشتری میان گروه‌های لبنانی شکل بگیرد.

خطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حضور هیاتی از عربستان در وین، گفت: این ملاقات‌ها محدود به عربستان نیست و تمام کشور‌ها در وین رفت و آمد می‌کنند ضمن اینکه این رایزنی‌ها مربوط به امروز و دیروز نیست و در گذشته نیز چنین اتفاقاتی رخ می‌داد.

وی اضافه کرد: تمامی کشور‌ها از جمله عربستان سعودی بر اساس خواست دوجانبه و ملی به وین سفر می‌کنند. این ملاقات‌ها و مذاکرات دوجانبه از زمان برجام نیز به شکل حضوری یا تلفنی وجود داشته است.

این دیپلمات کشورمان همچنین با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به عمان گفت: سفر وزیر امور خارجه به عمان یک روزه است و ممکن است که سفر به یکی دیگر از کشور‌های حاشیه خلیج فارس به این سفر افزوده شود و تا عصر در این زمینه اطلاع رسانی می‌شود.

خطیب‌زاده همچنین در مورد مشکلات حق آبه میان ایران و افغانستان هم گفت: در دیدار روز گذشته در مورد حق آبه ایران، گفتگو‌های موثری داشتیم و کمیسر‌های عالی آب در مورد گفتگو خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر هیات طالبان به تهران و رایزنی‌های این هیات در تهران، گفت: وضعیت امروز افغانستان دغدغه بزرگ جمهوری اسلامی ایران است، سفر هیات افغانستانی در چارچوب این دغدغه‌ها بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: گفتگو‌های بسیار خوبی صورت گرفت و تلاش شد در مورد همکاری‌های مالی پولی، بانکی و تعاملات و همچنین تجارت در حوزه انرژی و سوخت، توافقات در حوزه اجرایی شدن نزدیک شود که این سفر هم بسیار موفق بود و از تلاش برای ایجاد دولت فراگیر استقبال شد.

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی در مورد موضع وزارت خارجه در مورد طالبان گفت: در نقطه به رسمیت شناختن طالبان قرار نداریم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت یمن، گفت: ائتلاف عربی بهتر است از مسیر اشتباهی که بر ضد مردم یمن پیش گرفته‌اند بازگردند و به رویکرد سیاسی روی بیاورند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره سفر معاون وزیر خارجه کره جنوبی به وین گفت: سفر معاون وزیر خارجه کره، به ابتکار خود آن‌ها بوده است و بدهی‌های کره جنوبی ربطی به گفتگو‌های وین ندارد و کره باید موظف به پرداخت بدهی‌های خود به ایران هست.

نمی‌شود طرف مقابل لاک‌پشتی حرکت کند ما با سرعت نور

خطیب‌زاده همچنین در مورد مذاکرات وین، گفت آنچه در وین امروز اتفاق می‌افتد تلاش تمام طرف‌ها برای رسیدن به یک نتیجه پایدار است. به نقاطی رسیده‌ایم که به ما نشان خواهد داد که آیا طرف مقابل اراده لازم را دارد یا نه. نمی‌شود که طرف مقابل با سرعت لاک‌پشت حرکت کند و ما با سرعت نور.

این دیپلمات کشورمان در مورد حضور برخی هیأت‌ها در وین، گفت: وزارت امور خارجه مسوول اطلاع رسانی درباره حضور برخی کشور‌ها در وین نیست.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره توافق موقت اظهار کرد: درباره ما به دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم و هیچ توافقی که این دو مولفه را نداشته باشد، در دستور کار ما قرار ندارد.

وی تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم که مطمئن شویم بازگشت آمریکا به برجام همراه با اخذ تضامین لازم و راستی آزمایی است و همچنین چرخه‌ای از رفع تحریم‌ها که وفق برجام باید انجام می‌شده، به طور موثر انجام می‌شود که این‌ها با هیچ توافق موقتی حاصل نمی‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات وین گفت: گفتگو‌های وین صرفا حول اطمینان از بازگشت مسئولانه کامل و قابل راستی‌آزمایی ایالات متحده به برجام است ما هیچ موضوع دیگری را فراتر از برجام در هیچ کدام از گفتگو‌های خود در وین نه مطرح کردیم و نه می‌پذیریم که مطرح شود و درباره آن صحبت شود.

خطیب‌زاده یادآورشد: ایران و ایالات متحده از طریق متن مکتوب غیر رسمی نظرات خودشان را در چهار موضوع رفع تحریم، اطمینان از رفع موثر تحریم‌ها، تعهدات هسته ای، راستی آزمایی و اخذ تضامین که دولتی در واشنگتن توافقات بین الملل و این توافق را به سخره نخواهد گرفت بیان کرده اند. این مهم‌ترین گفتگو‌های ما در وین بود اتفاقا گفتگو‌های غیر مستقیم مکتوب ما آرشیوی از مواضع است هم تاریخ هم برای دو طرف قابل اتکا است ما هیچ موضوعی فراتر از این‌ها صحبت نکردیم.

براساس واقعیت مذاکره می‌کنیم نه خوش بینی

این دیپلمات عالی‌رتبه تصریح کرد: ما نه بدبینانه مذاکره می‌کنیم نه خوشبینانه. ما بر اساس واقعیت مذاکره می‌کنیم. درباره خوش بینی در مذاکرات باید من وزیر امور خارجه و یا آقای باقری صحبت کرده باشد و اگر کسی درباره خوش بینی ایرانیان مطلبی شنیده، اعلام کند.

وی خاطرنشان کرد: اتفاقا آنچه فضای منفی ساخته می‌شود شاید دقیق‌تر باشد، چون برخی طرف‌های مقابل تلاش می‌کنند یا تلاش می‌کردند از فضای مذاکرات منفی‌سازی کنند. نه با خوشبینی مذاکره می‌کنیم نه با بدبینی. ما با واقع بینی و واقع نگری مذاکره می‌کنیم و با واقع نگری به مردم گزارش می‌دهیم. اگر می‌گوییم گفتگو‌ها سازنده است تحت تاثیر دقایق و لحظات نیست ارزیابی خود را به مردم عزیز می‌گوییم و آنچه می‌گویم بازتاب آن چیزی است که در وین در حال اتفاق افتادن است.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعا‌های فاکس نیوز در خصوص تیم ملی کشتی ایران گفت: فاکس نیوز شاید جزو آخرین رسانه‌هایی باشد که می‌شود به گزارش‌های آن اطمینان کرد و سمت و سوی این رسانه روشن هست.

وی افزود: تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران به دعوت فدراسیون کشتی ایالات متحده از چندی قبل با دعوت‌ها و درخواست‌های مکرر در چارچوب مراودات ورزشی عادی که قبلا هم بوده، این سفر را در دستور کار داشته است. اساساً رفتن و سیاسی کردن موضوعاتی که ذات و روح ورزشی دارد در تناقض با این موضوع است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش کرده فاصله بگیرد از اینکه رویداد‌های ورزشی را سیاسی کنند شاید در داخل آمریکا عده‌ای دنبال این موضوع باشند باید در بستر صرف ورزشی این مراودات را دید و پیگیری کرد.

امیرعبداللهیان آخر هفته عازم چین است

خطیب زاده در مورد سفر وزیر خارجه به چین گفت: امیرعبداللهیان به دعوت همتای چینی آخر هفته عازم چین است و موضوعات مختلفی در دستورکار داریم. نقشه‌راه ۲۵ ساله یکی از این موضوعات است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲.۴۱°    ۲.۹۹°