حق کمیسیون مشاوران املاک ۲۵ صدم درصد از معامله
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۴۱۰۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۳
معاون سازمان تعزیرات حکومتی گفت: دریافت حق کمیسیون بالاتر از نرخ‌نامه نظام صنفی املاک به مفهوم گرانفروشی است و در صورت شکایت به سازمان تعزیرات قابل رسیدگی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک با حضور در برنامه "گفتگوی ۱۸:۳۰" شبکه خبر گفت: مشاوران املاک از حق کمیسیونی که به آنها اعلام شده است، تبعیت می‌کنند ولی اصل قضیه این است که مشاوران املاک نسبت به نرخ‌های اعلام شده به اتاق تهران و کمیسیون نظارت اعتراض کرده‌اند.

وی بیان کرد: حق کمیسیون مشاوران املاک را سازمان حمایت از مصرف‌کننده ۶ دهم درصد و اتاق اصناف تهران تا یک میلیارد نیم درصد و از این مبلغ به بالا یک چهارم درصد اعلام کرده است.

قلی‌خسروی افزود: به دستور اشتباه جهانگیری، معاون اول سابق رئیس جمهور، حق کمیسیون‌ها را کاهش دادند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: حق کمیسیون مبایعه نامه‌های مسکن به میزان ۲۵ صدم درصد ارزش معاملاتی ملک از هر طرف معامله تعیین شده است. بر این اساس یعنی مجموعاً نیم درصد از هر دو طرف معامله اخذ می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: ۸۰ درصد مشاوران املاک و بنگاه‌داران در تهران نرخ‌نامه نظام صنفی املاک را رعایت می‌کنند.

قلی‌خسروی گفت: مبنای محاسبه حق کمیسیون کار بسیار درستی است چرا که مشاوران املاک برای معاملات سرمایه و انرژی گذاشته و برای مشتریان زحمت می‌کشند.

وی تصریح کرد: کار املاک مولد مالیات، اقتصادی و شغلی است از ارزش آن کم نکنیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: شهروندان تهرانی در صورت شکایت از مشاور املاک با شماره تلفن ۷۳۳۴ تماس بگیرند تا در اسرع وقت به مشکل آنها رسیدگی شود.

رسول جهانگیری، رئیس کمیسیون املاک اتاق اصناف گفت: کمیسیون نظارت هر شهرستان، متشکل از ۱۴ عضو فعال است که مسئول نرخ گذاری کالا و خدمات در آن شهرستان است.

محمدعلی اسفنانی، معاون سازمان تعزیرات حکومتی دیگر مهمان برنامه گفت: محاسبه حق کمیسیون از میزان مبلغ اجاره، رهن و فروش مبنای منطق و حقوقی ندارد.

وی بیان کرد: علت اینکه تخلفات مشاوران املاک مشخص نیست به ماهیت کار آنها بازمی‌گردد چراکه معمولا همه آن تخلفات منجر به شکایت نمی‌شود.

معاون سازمان تعزیرات حکومتی گفت: دریافت حق کمیسیون بالاتر از نرخ‌نامه نظام صنفی املاک به مفهوم گرانفروشی است و در صورت شکایت به سازمان تعزیرات قابل رسیدگی است و طبق قانون مشاور املاک متخلف تا چهار برابر میران مبلغ اضافه دریافتی جریمه شده و در صورت تکرار منجر به پلمب آن واحد صنفی می‌شود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱.۷۹°    ۲.۹۹°