وزارت راه به اجرای کامل قانون جهش تولید مسکن عمل کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۴۱۴۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
رئیس مجلس با اشاره به گزارش نظارتی کمیسیون عمران درباره اجرای قانون جهش تولید مسکن، گفت: با توجه به اینکه مسکن نیاز اول مردم است وزارت راه و شهرسازی علاوه بر پرهیز از تصدی گری به اجرای کامل این قانون اقدام کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در خصوص گزارش کمیسیون عمران در مورد اجرای قانون جهش تولید مسکن، تصریح کرد: امروز مسکن بخش عمده‌ای از درآمد‌های جامعه را به خود اختصاص داده است. در همه دیدار‌ها با خانواده محرومین و نیازمند شاهدیم که آن‌ها دو مسئله اشتغال و مسکن را درخواست می‌کنند. آن‌ها تاکید دارند که اگر اشتغال فرزندانشان و مسکن شان حل شود می‌توانند زندگی خود را اداره کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسکن موضوع مهمی است، افزود: به همین جهت مجلس یازدهم موضوع مسکن را به عنوان یک پیشران جدی در اولویت گذاشته است، مسکن هم در حوزه اشتغال و اقتصاد تاثیرگذار است و بیشترین کمک را به معیشت خانواده و افزایش قدرت خرید آن‌ها می‌کند.

وی با اشاره به چالش‌های حوزه مسکن، اظهار داشت: نخست چالش اقتصادی و دیگری چالش عدم وجود سیاست مشخص و قانون محکم و مجری جدی برای پیاده سازی سیاستگذاری‌ها و راهبری‌ها در حوزه مسکن است. اگر این سیاستگذاری درست شود مباحث اقتصادی در حوزه مسکن نیز کنترل می‌شود. در غیر این صورت برخی از اقشار با درآمد‌های امروز تا ۱۲۰ سال آینده هم صاحب مسکن نخواهند شد.

آقای قالیباف خطاب به وزیر راه و شهرسازی، گفت: ما از این وزارتخانه انتظار کار پیمانی، قراردادی، ساختمان سازی و نشستن به جای مردم و تولیدکنندگان مسکن نداریم و قانون جهش تولید مسکن نیز چنین چیزی را تکلیف نکرده است. این قانون حدود ۵ بخش اصلی را مورد توجه قرار داده که باید اجرا شود.

رئیس قوه مقننه در ادامه یادآور شد: براساس قانون جهش تولید مسکن بخش اصلی مربوط به پشتیبانی مالی پیش بینی شده است، ما اختیارات کامل به صندوق ملی مسکن دادیم از جمله اجاره‌های ۹۹ ساله، مباحث مالیاتی و اینکه ۲۰ درصد منابع موسسات غیربانکی و بانک‌ها غیر از بانک‌های تخصصی برای ارائه تسهیلات حوزه مسکن اختصاص یابد اگر دوستانمان به درستی این فرآیند را مدیریت کنند کار به خوبی انجام می‌شود.

وی همچنین اظهار داشت: نکته دیگر قانون جهش تولید مسکن درباره تامین اراضی است، بین ۴۵ تا ۵۵ درصد بنا به شرایط نقاط مختلف جغرافیایی هزینه مسکن را زمین آن شامل می‌شود از این رو به وزارت راه و شهرسازی اختیار داده شده تا هر زمین دولتی جز اراضی کشاورزی و محیط زیستی که در قانون مشخص شده که تشخیص داده شود می‌تواند نیاز حوزه مسکن را مرتفع کند، برای هر بخش دولتی که باشد باید ظرف ۲ ماه واگذار شود و اگر دستگاهی استنکاف کند، وزارت راه و شهرسازی می‌تواند از طریق ثبت اسناد، سند زمین را به نام خود کند و به نمایندگی از دولت خلع ید کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هیچ زمان چنین قدرتی در حوزه مسکن به دولت داده نشده است، افزود: در حوزه تامین مصالح ساختمانی دو نیاز جدی فولاد و سیمان را در اختیار گذاشتیم، وزارت اقتصاد مکلف شده که ریسک آن را در حوزه بورس تامین کند و پوشش دهد. همچنین اجازه پیش خرید داده شده تا در حوزه تامین مصالح، کار انجام شود.

آقای قالیباف اضافه کرد: در حوزه خدمات مهندسی نیز در این قانون اختیاراتی داده شده است، شورایعالی شهرسازی و معماری در اختیار وزارت راه و شهرسازی است، ما حتی در این قانون زمانبندی کردیم تا اقداماتی که شورایعالی شهرسازی باید انجام دهد حدود یک ماه در سطح استانی و محلی و یک ماه در سطح ملی انجام دهد.

وی تصریح کرد: مجلس حمایت‌های جدی با تصویب این قانون کرده است و در بودجه سال ۱۴۰۱ به این مسئله توجه خواهد داشت. سبک و روش ساخت مسکن همانند روش مسکن مهر یا ملی نیست، ما در قانون اولویت‌ها را مشخص کردیم، وزارتخانه نباید تصدی گری کند بلکه وظیفه وزارت راه و شهرسازی هماهنگی، نظارت، تولی گری، کنترل، حمایت از تعاونی‌ها و افرادی که مسکن تک می‌سازند و بخش خصوصی و صنعتی سازی و نهاد‌های ساخت و ساز است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت راه و شهرسازی باید همه ظرفیت کشور را بسیج کند تا شاهد تحقق اهداف این قانون باشیم. مسکن نیاز اول مردم است و اولویت دولت و مجلس است لذا قانون باید اجرا شود.
 
تضاد منافع در وزارت بهداشت اصلاح شود
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تضاد منافع یکی از مشکلات وزارت بهداشت از گذشته به شمارمی رود و مجلس با توجه به تذکرات، به وزیر بهداشت جهت اصلاح این موضوع فرصت می‌دهد.
 
آقای محمدباقر قالیباف پس از پاسخ‌های وزیر بهداشت به سوال آقای پزشکیان نماینده سوال کننده، نیز اظهارداشت: واقعیت این است که بحث تضاد منافع در زمان تصدی آقای پزشکیان در وزارت بهداشت نیز وجود داشت. بنده ارادت زیادی خدمت آقای پزشکیان دارم و تا حالا ندیدم که ایشان کار شخصی در این حوزه انجام دهند.

وی تصریح کرد: این رویه که در وزارت بهداشت است غلط است، چرا که این تضاد منافع مشکلات زیادی را فراهم کرده است. انصافا همه ما باید تلاش کنیم تا این تضاد منافع کنار برود.

رئیس قوه مقننه همچنین گفت: با توجه به شرایط کرونا از زحمات وزارت بهداشت، پزشکان و پرستاران و مدیریت‌ها تشکر می‌کنم و خواسته ما از شما آقای عین الهی این است که تذکرات آقای پزشکیان و مجلس را پیگیری کنید.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲.۲۱°    ۳.۵۹°