رئیس دیوان عدالت اداری: مطالبه باید از طریق قانونی و منطقی باشد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 30 دی 1400
کد خبر : ۸۳۴۱۶۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳
رئیس دیوان عدالت اداری درباره عدم تصویب طرح ترمیم حقوق کارکنان، ضمن اشاره به لزوم ترمیم نظام حقوق و دستمزد در قوه قضاییه گفت: راه مطالبه از طرق قانونی و منطقی باز است و نباید انتظارات غیرمنطقی داشته باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام و المسلمین حکمتعلی مظفری در نطق پیش از دستور جلسه هیات عمومی، به مصوبه فوق العاده خاص کارکنان دستگاه قضایی که در هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی رد شد، اشاره کرد و افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی حق دارند که هر طور صلاح کشور هست قانونگذاری کنند و نباید به تصمیمات مجلس اعتراض غیرقانونی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه رئیس قوه قضاییه از ابتدای دوره حضور در منصب ریاست دستگاه قضایی، جلسات متعددی با نمایندگان مجلس و فراکسیون‌های مختلف داشته و به دلیل اهمیت موضوع، یکی از مواردی که به آن پرداخته می‌شده ترمیم حقوق کارکنان بوده است، گفت: با وجود اعلام آمادگی نمایندگان مبنی بر موافقت خود برای تصویب این طرح، متاسفانه طرح توسط مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد.

مظفری اظهارداشت: با علم بر اینکه بر نامناسب بودن سیستم پرداخت در دستگاه قضایی واقف هستیم، اما در هر حال فعلا مصوبه‌ای در این خصوص نداریم.

وی افزود: شأن قضاوت باید حفظ شود و مسئولان قوه قضاییه هم باید مطالبه‌گر این مهم باشند و در حفظ این جایگاه کوشا باشند.

رئیس دیوان عدالت اداری به مطالبه‌گری از مسیر‌های صحیح و قانونی اشاره کرد و گفت: هنوز به بن بست نرسیده‌ایم و برای رسیدن به خواسته نباید از هر مسیری اقدام کرد، زیرا دشمن به دنبال فروپاشی نظام از درون است بلکه باید هوشیار باشیم و اجازه ندهیم دشمن از مطالبه به حق ما در مسیر ناامنی علیه نظام و انقلاب استفاده کند.

مظفری با بیان اینکه دستگاه تبلیغاتی دشمن برای دامن زدن به مشکل معیشتی مردم همیشه در حال سیاه نمایی است، افزود: جای مطالبه‌گری در کف خیابان نیست و تردیدی نداریم که دشمن از این جریانات سوء استفاده می‌کند و ادامه این گونه اعتراضات به صلاح دستگاه قضایی نیست.

وی افزود: بودجه دستگاه قضایی از همان ابتدای انقلاب نیز پایین بوده و نظام حقوق و دستمزد در قوه قضاییه نیازمند تغییرات جدی است و حقوق کارکنان باید ترمیم شود، اما این دلیل نمی‌شود که آب به آسیاب دشمن بریزیم و اسباب سوءاستفاده آن‌ها شویم و دشمنان از طریق ما به اهداف خود برسند.

رئیس دیوان عدالت اداری جایگاه قضاوت را خطیر و قوی دانست ضمن اشاره به اهمیت این جایگاه در دین مبین اسلام گفت: قضا و قضاوت مشخص‌ترین جایگاهی است که از نظر فقهی بسیار اهمیت داشته و پرچالش‌ترین منصب در سازمان حکومتی محسوب می‌شود و پیامبر گرامی اسلام (ص) شایسته‌ترین فرد برای قضاوت است، زیرا خود مستقیما احکام و دستورات را از پیشگاه خداوند دریافت کرده و شایسته این منصب حساس حقوقی و انسانی است و می‌تواند ظرافت‌ها و دقت‌های امر قضاوت را درک و اجرا کند.

وی افزود: قاضی باید مناعت طبع داشته باشد و به اندازه‌ای تامین شود که هیچ کس نتواند به او از این راه نفوذ کند.

مظفری با تاکید بر اینکه ما سرباز فدایی انقلاب، نظام و امام زمان (عج) هستیم، افزود: بطور قطع مجموعه قوه قضاییه مورد عنایت امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده و هست و همه مجموعه‌های حاکمیتی باید انقلابی باشند و قوه قضاییه هم از این قاعده مستثنی نیست؛ باید انقلابی باشد، انقلابی بماند و انقلابی عمل کند.

رئیس دیوان عدالت اداری از واکنش منطقی همکاران قضایی و اداری دیوان عدالت بعد از اعلام عدم تصویب طرح فوق العاده خاص قدردانی کرد و گفت: به دلیل تحریم‌ها و جنایات اقتصادی آمریکا، وضعیت کنونی دولت به لحاظ بودجه مطلوب نیست و می‌خواهند از طریق فشار‌های اقتصادی مردم ایران را تسلیم کنند، اما همان طور که در طول بیش از چهل سال گذشته تسلیم نشدیم از این به بعد هم دوام خواهیم آورد و تسلیم نمی‌شویم و در برابر تصمیمات قانونی دولت و مجلس شورای اسلامی تمکین می‌کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۱.۹۹°