ریشه یابی افزایش تصادفات و تلفات جاده‌ای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۴۱۹۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۲
کارشناس ترافیک با انتقاد از سطح کیفی راه‌ها و خودروهای کشور، گفت: نرخ تراکم راه ما نسبت به کشور‌های دیگر بسیار پایین است و در حقیقت رانندگان ما راه ندارند و حق انتخاب راه هم ندارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سرهنگ احمد شیرانی - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با دفاع از عملکرد مجموعه راهداری و پلیس گفت: به رغم افزایش ۱۰۵ درصدی افراد دارای گواهینامه و ۱۵۰ درصدی خودرو‌ها نسبت به سال ۸۴، آمار تلفات تصادفات از ۲۷ هزار نفر به ۱۵ هزار نفر کاهش یافت که این ناشی از همکاری همه دستگاه‌ها مسئول و نظارت پلیس بوده است.

شیرانی با اشاره به این که آمار تلفات نسبت به سال قبل ۹ درصد افزایش یافته گفت: با وجود این هنوز آمار نسبت به سال ۹۸ کمتر است.

او تاکید کرد در بحث تصادفات سه عامل انسان، خودرو و راه یا محیط دخالت دارد.

مجید صباغ‌زاده - مدیرکل دفتر توسعه ایمنی راه و حریم سازمان راهداری نیز با بیان این که افزایش تصادفات و تلفات ناشی از آن به دلیل کم کاری کسی نیست گفت: ادامه کاهش روند تصادفات و تلفات حوادث جاده‌ای نیازمند عزم جدی‌تر و تدوین و تغییر برنامه و فرایندهاست.

صباغ زاده همچنین گفت: راه‌ها در ۱۰ سال اخیر استاندارد و مطابق آیین نامه‌های جاری در کشور ساخته و تحویل می‌شود و بهره برداری از آن منوط به تایید پلیس و سازمان‌های مربوط است.

اما سیدهادی هاشمی - کارشناس ترافیک دیگر مهمان برنامه سطح کیفی راه‌های کشور را نامطلوب دانست و گفت: نرخ تراکم راه ما نسبت به کشور‌های دیگر بسیار پایین است و در حقیقت رانندگان ما راه ندارند و حق انتخاب راه هم ندارند.

هاشمی گفت: کیفیت خودرو‌های ما هم کیفیت نازلی است که این خودش از عوامل تصادفات است.

این کارشناس در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان این که نباید بی دلیل وضع موجود را مطلوب بدانیم گفت: پلیس اراده و جدیت برای نظارت دارد، اما ابزار و امکانات به روز برای نظارت ندارد.

او همچنین بخشی از کاهش آمار تلفات جاده‌ای را به آمارسازی نسبت داد که با واکنش سرهنگ شیرانی مواجه شد.

سردار حسینی جانشین پلیس راهور فرماندهی انتظامی در تماس تلفنی با برنامه علت تصادف در محور بهبهان به رامهرمز را مه گرفتگی غلیظ و مقطعی اعلام کرد و توضیح داد: ما با اغلب رانندگانی که در تصادف بودند گفتگو کردیم و همه گفتند یک توده غلیظ مه یکباره در جاده ظاهر شده و بعد از چند دقیقه هم رفع شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳.۲۱°    ۱.۹۹°