۷۰ درصد کارتخوان‌ها پرونده مالیاتی ندارند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۴۲۲۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: از ۱۳ میلیون دستگاه کارت خوان بانکی، ۷۰ درصد پرونده مالیاتی ندارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جلسه ریاست و معاونین سازمان امور مالیاتی با اندیشکده‌ها روز دوشنبه ۱۳ دی ماه، با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و اندیشکده‌ها در سازمان امور مالیاتی برگزار شد. در این جلسه گزارشی از فعالیت‌های چند ماهه سازمان امور مالیاتی ازجمله ساماندهی پایانه‌های فروش و حکمرانی داده محور ارائه شد و در ادامه نمایندگان اندیشکده‌ها و صاحبنظران به ارائه مطالب و نکات خود پرداختند.

حکمرانی داده محور تنها راه مبارزه با فرار مالیاتی
داود منظور در این جلسه گفت:  حکمرانی داده محور و اشراف اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی بر تمامی زنجیره‌های تولید و توزیع باعث کاهش فرار مالیاتی می‌شود که این امر مستلزم داشتن نظام اطلاعاتی جامع و پویا است درواقع علت اینکه ۹۱ درصد از اصناف، یعنی یک میلیون و صد هزار اظهارنامه مالیاتی، مالیات صفر ابراز می‌کنند این است که دست نظام مالیاتی را در داشتن اطلاعات خالی می‌دانند. سازمان امور مالیاتی باکمک بانک مرکزی و همچنین دسترسی به بیمه نامه ها، تراکنش ها، نقل انتقالات خودرو و املاک و همچنین اطلاعات گمرکی توان خود را برای مقابله با فرار مالیاتی بهبود بخشیده است.

وی ادامه داد: بعضی از مودیانی که بیش از سه سال مودی مالیاتی بوده‌اند اکنون اظهار نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی تسلیم نمی‌کنند درحال حاضر با اداره ثبت شرکت‌ها هماهنگی‌هایی صورت گرفته که مجوز این شرکت‌ها باطل شود.

از ۱۳ میلیون دستگاه پوز بانکی ۷۰ درصد پرونده مالیاتی ندارند
وی عنوان کرد: با ساماندهی پوز‌های مالیاتی که طی سه ماه گذشته انجام گرفته شده است توانسته ایم دو میلیون مودی مالیاتی جدید را شناسایی کنیم این درحالی است که تمام مودیان سازمان مالیاتی تاکنون حدود سه میلیون نفر بوده اند. هم اکنون ۱۳ میلیون پوز بانکی وجود دارد که ۷۰ درصد ازآن‌ها پرونده مالیاتی نزد سازمان امور مالیاتی ندارند این درحالی است که براساس ماده ۱۰ و ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی بانک مرکزی موظف است که پوز‌های بانکی را ساماندهی کند، همچنین با همکاری‌های صورت گرفته درحال حاضر برای دریافت دستگاه پوز بانکی ابتدا می‌بایست نزد سازمان امور مالیاتی پرونده مالیاتی افتتاح کرد.

ریاست سازمان امور مالیاتی ادامه داد: اندیشکده‌ها به جهت ارتقای فرهنگ مالیاتی مردم ایران می‌توانند کمک بسیار زیادی به سازمان امور مالیاتی کنند همچنین از طرح‌ها و معرفی پایه‌های جدید مالیاتی نیز استقبال می‌کنیم.

اجرای قانون پایانه‌های فروش زمینه اجرای CGT و PIT را فراهم می‌کند
پایانه‌های فروش به علت اینکه می‌توانند سمت خریدار و فروشنده را به طور شفاف مشخص کنند این قابلیت را دارند که با اضافه کردن این تراکنش‌ها به کارپوشه‌های شخصی افراد می‌توان گفت که این سیستم می‌تواند زمینه ساز اجرای قانون مالیات برعایدی سرمایه و حتی مقدمه اجرای قانون مالیات برجمع درآمد اشخاص باشد. این سامانه انشالله تا آذرماه ۱۴۰۱ به بهره برداری کامل می‌رسد.

وی خاطر نشان کرد: درصدد این هستیم که پنجره‌ی واحدی برای خدمات مالیاتی مودیان انجام دهیم درواقع فرایند‌های تسلیم اظهارنامه، اعتراضات، و… همگی از این پنجره واحد انجام شود همچنین ارتقای سامانه سنیم از دیگر برنامه‌های سازمان امور مالیاتی است تا مودیان با سرعت بیشتری به امور مالیاتی خود بپردازند و کیفیت خدمات ارتقا یابد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۲.۹۹°