کشف کانتینر‌های قاچاق با همکاری گمرک و ناجا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 29 دی 1400
کد خبر : ۸۳۴۳۵۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
سخنگوی گمرک گفت: با همکاری گمرک و ناجا پس از تعقیب یک محموله ترانزیتی و تخلیه کالا در داخل کشور؛ متخلفین با اعلام جرم گمرک به مراجع قضایی معرفی شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
لطیفی افزود: پس از اعلام هشدار گمرک باشماق در خصوص کالا‌های ترانزیتی در طول مسیر و اعلام گمرک ایران با دستور مقام قضایی، ناجا به عنوان کنترل کننده محموله‌های ترانزیتی در طول مسیر ورود پیدا کرد و با همکاری گمرک و ناجا پس از تعقیب یک محموله ترانزیتی و تخلیه کالا در داخل کشور به سرعت بررسی روش جدید قاچاقچیان در دستور کار گمرک قرار گرفت و متخلفین با اعلام جرم گمرک به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی گفت: تعدادی کانتینر لوازم آرایشی و پوشاک که قرار بود به صورت ترانزیتی از کشور خارج شوند، اما در داخل کشور تخلیه شده، کشف و به مراجع قضایی ارجاع شد. گمرک علیه شرکت‌های ذیمدخل حمل و تراتزیت کالا به مقام قضایی اعلام جرم کرد.

لطیفی ضمن رد تخلف در گمرک افزود: از شهریور امسال با رصد و کنترل مدیر گمرک باشماق و همکاران فن آوری اطلاعات در حملات هکر‌ها به سرورها، گزارشی مبنی بر احتمال تغییرات در کالا یا بروز اتفاقاتی در مسیر تردد کالا‌های عبوری به ستاد گمرک برای رصد محموله‌های ترانزیتی در داخل کشور که خارج از کنترل گمرک است ارائه شد و برهمین اساس محموله‌های مختلف ترانزیتی زیر نظر گرفته شد.

وی گفت: در رصد‌های مبداء و مقصد گمرک، محموله مبلمان ترانزیتی زیر نظر گرفته شد و پنج محموله مبلمان خارجی که می‌بایست از خاک کشور عبور و خارج می‌شد توسط ستاد گمرک و یگان‌های مرتبط با مبارزه با قاچاق این سازمان قبل از خروج از کشور شناسایی و پس از تطبیق تصاویر ورود کالا و بررسی پلمب‌های کانتینرها، مشخص شد که محموله مبلمان خارجی با مبلمان داخلی در داخل کشور عوض شده است، گمرک نیز علیه شرکت‌های مورد نظر اعلام جرم کرد و پرونده به مراجع قضایی ارجاع شد.

لطیفی در خصوص کشف جدید کالا‌ها گفت: با کشف موفق گمرک در قضیه مبلمان، قاچاقچیان از این روش نا امید شده و در جدیدترین اقدام، روش هک سامانه و نفوذ و رخنه به فرایند‌های گمرکی با روش‌های متخلفانه سایبری را دنبال کردند و بار‌ها به سرور‌های گمرک حمله هکری داشتند، اما به دلیل لایه‌های پیچیده در سرور‌ها و برنامه‌ها و روتر‌های سامانه گمرک، امکان ورود به سامانه‌های گمرکی برایشان میسر نشد تا اینکه به صورت محلی و با اتصال به شبکه محلی به دنبال کنترل رایانه‌ها از طریق به دست آوردن رمز ورود بودند به طوری که یک بدافزار را وارد شبکه محلی می‌کنند و چند رمز ورود را به دست می‌آورند تا با اتصال به شبکه محلی مدیریت رایانه‌های در محل را بدون جای کارکنان در اختیار بگیرند و در زمانی که کاربران بی اطلاع یا در محل کار نبودند قاچاقچیان اقدامات خود را انجام می‌دادند.

وی افزود: در این حین ناجا که بعد از اعلام جرم قبلی گمرک علیه قاچاقچیان از مسیر ترانزیت، رصد و تعقیب کالا‌های ترانزیتی را در داخل کشور دنبال می‌کرد متوجه تایید سیستمی یک محموله خالی می‌شود و با هماهنگی با گمرک، تیم فن‌آوری اطلاعات از ستاد گمرک به مرز اعزام می‌شود و در اسرع وقت روش جدید قاچاقچیان، شناسایی و به سرعت راه‌های نفوذ آن‌ها مسدود می‌شود و دو کیس که با اتصال شی خارجی آلوده به بد افزار شده بود از مدار خارج می‌شود.

وی گفت: به دلیل سرعت در شناسایی فقط چند کانتینر لوازم آرایشی و پوشاک که قرار بود به صورت ترانزیتی از کشور خارج شود امکان تخلف پیدا می‌کنند که توسط گمرک، کشف و به مراجع قضایی ارجاع شد.

لطیفی تاکید کرد: همانطور که گفته شد گمرک در چند ماه پیش در خصوص پنج کامیون مبلمان، موضوع را به مرجع قضایی ارجاع و مرجع قضایی موضوع را به ناجا به عنوان ضابط برای شناسایی مرتکبین و محل تخلیه ارجاع داد که در اجرای دستور قضایی و متعاقب اعلام جرم از سوی گمرک محل تخلیه کالا‌ها از جانب نیروی انتظامی شناسایی و تمام موارد و روش‌ها که از رویه ترانزیت سو استفاده شده بود به مرجع قضایی ارسال شد و موضوع در مرجع قضایی در دست رسیدگی است.

سخنگوی گمرک در ادامه افزود: برابر ماده ۶ آئین نامه سلامت و روان‌سازی تجارت، کنترل و نظارت در طول مسیر ترانزیت با سایر سازمان‌های مسؤول به ویژه ناجا است و در همین راستا گمرک در آبان ماه، طی مکاتبه‌ای با رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر این موضوع یعنی لزوم توجه سازمان‌های مسوول در طول مسیر تاکید کرده است.

وی گفت: با افزایش استفاده از ابزار‌های نوین در کنترل‌های نامحسوس و غیرفیزیکی و بهره‌مندی از سامانه‌ها امکان تخلف و قاچاق برای قاچاقچیان به حداقل رسیده است، گمرک نیز به عنوان مرزبان اقتصادی در راستای مبارزه با قاچاق عزم جدی دارد، اما برای موفقیت بیشتر نیاز به انجام وظایف سایر دستگاه‌ها در داخل کشور و تشدید برخورد با متخلفین است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱.۲۱°    ۱.۹۹°