مقاومت میکروبی، ابرچالش نظام‌های سلامت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 بهمن 1400
کد خبر : ۸۳۴۴۰۷
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «مقاومت میکروبی» ابرچالش نظام‌های سلامت دنیاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

گویا در نخستین نشست کمیته کشوری مهار مقاومت میکروبی گفت: مقاومت میکروبی به یک معضل بزرگ برای کشور‌ها و به ابرچالش نظام‌های سلامت دنیا تبدیل شده است.

وی با اعلام اینکه وقوع پاندمی کرونا در دنیا تمام توجه‌ها را به خود جلب کرده و سایر مخاطرات بهداشتی کمرنگ شده است، افزود: به دلیل مقاومت میکروبی اکنون برخی امراض به بیماری‌های غیرقابل درمان تبدیل شده اند.

دکتر گویا با بیان این که مدیریت مقاومت میکروبی در جهان با اشکالات فراوانی مواجه است و قوانین و مقررات مناسبی در کشور‌ها برای مهار آن وجود ندارد، گفت: مقاومت میکروبی از حد گذشته و برای برخی از بیماری‌های نظیر سل، مالاریا، برخی از انواع اسهال و بیماری‌های مقاربتی درمان‌های معمولی پاسخگو نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر با اشاره به وضعیت پیچیده و بد استفاده بی رویه و نادرست از دارو‌های ضد میکروبی گفت: تهدید مقاومت میکروبی مربوط به آینده نیست و به دلیل بی توجهی به این مساله اکنون برخی دارو‌ها قیمت‌های گزافی یافته اند در حالیکه عوارض بیشتر و اثربخشی کمتری نسبت به دارو‌های قبلی دارند.

گویا خاطرنشان کرد: در شصت و هشتمین اجلاس جهانی سلامت که در ۲۰۱۵ برگزار شد، برنامه عملیاتی مهار مقاومت میکروبی با رویکرد یکپارچه سلامت به تصویب رسید.

وی افزود: در این اجلاس بر مشارکت سازمان بهداشت جهانی(WHO)، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و سازمان جهانی سلامت حیوانات (OIE) در برنامه مهار مقاومت میکروبی تاکید شد.

وی با بیان این که باید دانش ما در زمینه مقاومت میکروبی افزایش یابد، بازتعریف نظام مراقبت میکروبی را مورد تاکید قرار داده و یادآور شد: مصرف آنتی بیوتیک‌ها باید ساماندهی شود. وقتی شیوه نامه ای برای درمان یک بیماری تدوین و ابلاغ می‌شود، تمام مراکز بهداشتی و درمانی باید مطابق با آن عمل کنند. در جریان کووید ۱۹ شاهد بودیم برخی‌ها از دارو‌هایی نام بردند که نه تنها در درمان این بیماری موثر نبود بلکه پروتکل‌ها را زیر سئوال می‌برد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: باید کاری کنیم تا عفونتِ بیماری‌هایی که در برابر دارو‌ها مقاومت دارند روز به روز کاهش یابد. ساماندهی تولید دارو برای استفاده یا عدم استفاده از دارو‌های مقاومت میکروبی مهم است.

دکتر گویا بر ضرورت تشکیل، تدوین شرح وظایف و ساختار کمیته کشوری مهار مقاومت میکروبی تاکید کرد و گفت: این کمیته باید دارای زیر کمیته‌هایی در بخش‌های آموزش و اطلاع رسانی، پیشگیری و کنترل، مراقبت مصرف دارو‌های ضد میکروبی، پژوهش و تحقیقات باشد.

وی در پایان از تدوین سامانه مراقبت عفونت‌های بیمارستانی در راه تحقق هدف پایش مقاومت میکروبی خبر داد و اظهار کرد: نظام مراقبت مقاومت میکروبی در ۸ بیمارستان منتخب اجرایی شده و در سال جاری تعداد این مراکز به ۱۶ بیمارستان افزایش خواهد یافت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳.۲۱°    ۱.۹۹°