قدرت نمایی ارتش عراق و تغییر معادلات غربی ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۴۹۷۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۳:۰۳
به همین دلیل باید عملیات نظامی در این استان را متمایز از عملیات‌های آزادسازی پیشین بدانیم، چراکه پیامدهای آن به جز عرصه نظامی و بنیه عملیاتی داعش در عراق، مؤلفه‌های سیاسی و...
قدرت نمایی ارتش عراق و تغییر معادلات غربی ها

پس ازهجوم داعش درتابستان گذشته به استان‌های عراق در یک برنامه استعماری ـ غربی و تصرف بخش‌هایی از آن عملیات‌های زیادی برای آزادسازی مناطق اشغال شده به اجرا درآمده است، ولی شاید هیچ‌یک از آنها به اندازه عملیات در استان صلاح‌الدین از اهمیت و ویژگی‌های خاص برخوردار نبودند. دلیل این امرآن است که اساسا جریان تکفیری داعش با تکیه برجریان بعثی واستحکام پیدا کرده و ازتوان رزمی، اطلاعاتی و پایگاه جریان حزبی ـ سیاسی بهره‌مند شده است و چنانچه واقعیت پیوند جریان تکفیری داعش با بعثی‌ها را بپذیریم، عملیات در استان صلاح‌الدین و تکریت و شهرستان‌های کوچک این استان، عملیات نظامی در خاستگاه اصلی جریان بعثی درعراق خواهد بود که سرنوشت و قوام وماندگاری جریان داعش تکفیری را هم رقم خواهد زد.

به همین دلیل باید عملیات نظامی دراین استان را متمایزازعملیات‌های آزادسازی پیشین بدانیم، چرا که پیامدهای آن به جزعرصه نظامی و بنیه عملیاتی داعش درعراق، مؤلفه‌های سیاسی ـ حزبی و روندهای سیاسی پس از نابودی و اخراج داعش ازعراق را نیز تحت تاثیر جدی قرار می‌دهد.عملیات دو هفته گذشته در صلاح‌الدین که آزادسازی حمرین، الدور، البوعجیل، مناطق شمال سامراء و شرق آن تا تکریت را در برداشت و سبب آزادی بخش وسیعی در شمال تکریت شد، گام‌های اصلی و پایانی خود را به آرامی برمی‌دارد.

همه جهان به‌خوبی به یاد دارند که درتابستان گذشته سربازان پایگاه اسپایکر، چگونه به دست جنایتکاران داعشی ـ تکفیری قتل‌عام شدند. به همین دلیل در این عملیات تعیین‌کننده به جز به‌کارگیری تمامی تجارب جنگی درمناطق عراق و نمونه‌های وسیع‌تر آن در سوریه که از درگیری با تروریست‌های تکفیری و مزدوران و پیاده‌نظام سرویس‌های اطلاعاتی غربی و عربی به دست آمده، از حضور قابل توجه عشایرسنی عراق دریگان‌های عمل‌کننده دراستان صلاح‌الدین هم استفاده شده و یک تیپ از بستگان و اقوام شهدای پایگاه اسپایکر هم در بین یگان‌های داوطلب بسیجی عراق درکنار واحدهای نظامی ارتش عراق حضوردارند.

این بدان معناست که یگان‌های عملیاتی، به‌جز شاخص‌های نظامی وعملیاتی، ازانگیزه واراده جدی نیز برای رهایی ازتروریسم بعثی ـ داعشی هم برخورداراست.اگرچه جریان بعثی ـ تکفیری درشهرها وشهرستان‌ها ومناطق اشغال‌شده اقدامات پدافندی وسیعی به اجرا درآورده تا روند عملیات آزادسازی را کند نماید و فرصت فرار و یا دفاع را برای آنها فراهم کند ولی با همه این اقدامات ایذایی، نیروهای عمل‌کننده تاکتیک و شاخص‌های عملیاتی مهمی به کار گرفته‌اند و با سرعت از خطوط اولیه دفاعی تروریست‌ها عبور کرده و مناطق شهری و روستایی و جغرافیایی اشغالی را در روزهای اخیر آزاد و پاک‌سازی کرده‌اند.

آتش‌باری سنگین، استفاده ازهوانیروزو نیروی هوایی به شکل وسیع وقدرتمند، همزمانی گسترش عملیاتی درتمام مناطق استان برای جلوگیری از فرصت‌طلبی تروریست‌ها و جابه‌جایی سریع آنان، استفاده از تک‌تیراندازهای حرفه‌ای برای باز کردن برخی راه‌ها و یا شکار تک‌تیراندازهای دشمن، فرماندهی مشترک ارتش و بسیج، استفاده از پهپادهای شناسایی وعملیاتی و حمایت سیاسی کامل داخلی و کسب تایید وحمایت خارجی و بین‌المللی در مقابله با تروریست‌ها وعدم تکیه بر امکانات نیروهای آمریکایی و ائتلاف غربی که هم‌اکنون درعراق به سرمی‌برند، ازویژگی‌های عملیات اخیردراستان صلاح‌الدین است.

با اینکه برخی گزارش‌ها ازاقدامات مشکوک هوایی هواپیماهای آمریکایی درپرتاب سلاح و مهمات برای تروریست‌ها وحتی جابه‌جایی آنها به پشت خطوط نیروهای آفندکننده ارتش وبسیج حکایت دارد، ولی سیرعملیات در دو هفته گذشته با گام‌های مطمئن و مستحکم به جلو رفته و با کمترین هزینه‌های عملیاتی و تلفات، آمار کشته‌های داعش را از مرزهزار نفر فراتر برده است.

دانلود

اسیرشده‌های دشمن و یا سلاح و تجهیزات غنیمتی به‌خوبی از نقش اساسی غربی ـ صهیونیستی و عربی در ناامنی و بی‌ثباتی و فعال‌سازی داعش در عراق پرده برمی‌دارد. مراکز استراق‌سمع و جنگ الکترونیک که در شمال تکریت به دست نیروهای ارتش افتاده است، از حضور فعال بعثی‌ها و تجارب گذشته آنها در دوره صدام و تجهیزات غربی که در اختیار آنها قرار گرفته، در این نبرد بزرگ حکایت دارد. این عملیات نظامی و پیامدهای آن برای بسیاری از طرف‌های داخلی و خارجی مهم است و به جز داعش، بازیگران دیگر را نیز به تحرک واداشته است.

تأثیرشکست دراستان صلاح‌الدین بربنیه عملیاتی داعش ومتزلزل شدن داعش درموصل و استان نینوا، موجب شده تا داعش بخشی ازکادرهای خود را از سوریه به عراق وارد کند و محورهای استان الانبار را فعال کرده تا از فشارعملیاتی بر روی بعثی‌ها در صلاح‌الدین بکاهد. با این حال نیروهای داعش در استان الانبار نیز خسارت‌های جدیدی را متحمل شده و برخی مناطق اطراف فلوجه و یا هیث و یا حدیث را از دست داده‌اند.

ترکیه که تا به حال منافع خود را با تکیه بر داعش و تروریسم افسارگسیخته در سوریه و عراق تأمین می‌کرد و سیاست‌های خود را در این راستا تنظیم کرده بود، با اعزام وزیر دفاع خود به بغداد، برای مشارکت در عملیات آزادسازی موصل در کنار نیروهای عراقی اعلام آمادگی کرد که با مخالفت مقامات رسمی عراق روبه‌رو شد.

نکته جالب اینکه پس از مخالفت مقامات عراقی، نخست‌وزیر ترکیه مجددا اعلام کرد که مرزهای طولانی ترکیه در کنار عراق و سوریه باز خواهند بود که حکایت از استمرار سیاست‌های گذشته برای عبور تروریست‌ها از این مرزهاست. به‌ویژه اینکه وزیر خارجه فرانسه، آقای فابیوس هم از افزایش آمار حضور تکفیری‌ها و داعشی‌های اروپایی تا پایان سال و تا مرز ده هزار نفر سخن می‌گوید که در حال حاضر آمار آنها بنا به اعتراف خودشان نزدیک به سه هزار نفر است.

درواقع این بی‌تحرکی غربی در قبال انتقال تروریست‌های اروپایی به عراق وسوریه و بازنگه‌داشتن مرزهای ترکیه برای ورود بدون دغدغه تروریست‌ها، جای تأمل و سؤال دارد و به‌جز کشورهای غربی، مؤسسات بین‌المللی نیز باید درباره چرایی سکوت و بی‌تحرکی پاسخگو باشند. دلیل این است که روندهای فعلی در عراق و یا سوریه، منافع غربی و استعماری را تأمین نمی‌کند و هر اقدامی که بتواند در مسیر فعلی تحولات نظامی‌ـ امنیتی در عراق و سوریه اختلال ایجاد کند، برای غربی‌ها مفید خواهد بود.

به همین دلیل است که برای جبران ناتوانی درمعرفی یک جریان معتدل در سوریه (تا مورد حمایت علنی‌تر غربی‌ها قرار گیرد)، شاهد رایزنی و هماهنگی و اقدامات عملیاتی برای تبدیل جبهه ‌النصره به یک تشکل جدید و به‌اصطلاح معتدل هستیم. حال آنکه النصره شاخه رسمی القاعده در سوریه و لبنان است و ابومحمد جولانی رسما با ظواهری بیعت کرده است.

این به آن معناست که از سوی کشورهای حامی تروریسم در عراق و سوریه، هر اقدامی برای متأثر کردن روندهای جاری به‌عمل می‌آید و حاضرند برای گروه‌های رسما تروریست، نقش‌های جدید هم تعریف کنند. ناراحتی و نگرانی آمریکا و غرب از عملیات اخیر در صلاح‌الدین به حدی است که با کمک سفیر آمریکا و سفیر انگلیس و برخی طرف‌های سیاسی در عراق برای نجات سران سیاسی بعثی در عراق تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند و به‌خوبی می‌دانند با نابودی و شکست بعثی‌ها در صلاح‌الدین، آینده سیاسی عراق نیز از اثرگذاری آنها به دور خواهد بود و بسیاری از مؤلفه‌های مدیریت کلان در تحولات عراق را از دست خواهند داد.

شاید بتوان این‌گونه ارزیابی کرد که یکی از دلایل انگیزه‌های سفر وزیر خارجه اردن به تهران، تحت تأثیر پیامدهای احتمالی از روندهای عملیاتی در عراق و سوریه باشد. ارتجاع عرب از نقش تخریبی خود در عراق و سوریه، به‌خوبی آگاهند و روندهای فعلی در عراق و سوریه و تحولات محیط کلان منطقه‌ای که با توافق احتمالی هسته‌ای بین ایران و گروه ۵+۱ بی‌ارتباط نیست، بسیاری از این طرف‌های عربی را هوشیار کرده تا شرایط خود را با متغیرهای جدید هماهنگ کنند.

نقش بی‌بدیل ایران درعملیات صلاح‌الدین که با رمز لبیک یا رسول‌الله و با هوشمندی دقیقی به اجرا درآمد، مقامات آمریکایی را وادار کرده تا از آن ارزیابی مثبتی ارائه دهند که همین موضوع آمریکایی آثارخاصی در نگاه کشورهای ارتجاع عرب به‌جای گذاشته و تردید و تزلزل در مواضع آنها را تشدید کرده و گفته می‌شود برخی از همین کشورها، پس از اردن، به‌دنبال سفر به تهران و اعلام دوستی با ایران هستند تا کارنامه سیاه آنها در منطقه موجب مجازات آنها نشود.

روندهای کلی درعملیات صلاح‌الدین به شکلی است که در گام‌های حساب‌شده و پیشروی هماهنگ در تمامی محورها، با محاصره‌سازی مناطق آلوده و حضور تروریست‌ها، از ایجاد ارتباط و دریافت کمک از دیگر مناطق با تروریست‌های محاصره‌شده، جلوگیری به‌عمل می‌آید و از فرار آنها به مناطق استان الانبار نیز به‌شدت ممانعت به‌عمل می‌آید. به همین دلیل فراریان بعثی‌ـ داعشی عمدتا به سمت مناطق کوهستانی و یا شمال در استان نینوا گریخته‌اند و برخی از آنها نیز در پوشش عشایر منطقه، ممکن است خود را با نیروهای حکومت مرکزی هماهنگ نشان دهند تا از سرکوب در امان بمانند.

آنچه بدیهی است اینکه تروریست های داعش وعناصر مؤثراستخباراتی، نظامی وسیاسی با همه تلاش‌ها درامان نخواهند بود. میزان پیروزی و یکسره‌ سازی درعملیات صلاح‌الدین، برکیفیت وکم‌هزینه‌تر شدن عملیات پاکسازی نهایی دراستان نینوا و الانبار کمک جدی خواهد کرد و مهم‌تر ازابعاد نظامی، در روندهای سیاسی و بنیه جناح‌های چالش‌گر و وابسته به آمریکا و غرب و ترکیه و ارتجاع عرب آثار خود را بر‌ جای می‌گذارد که به معنای محدودتر شدن سطح و میزان قدرت مداخله‌گری آنان در عراق خواهد بود.

*هادی محمدی

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۴°    ۱۵.۹۹°