بهشتی پور: تحریم ها بعد تیر ماه لغو می شود- محمدی: بیانیه مشترک ابهام دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۸۶۵۵۶
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۳
مناظره بهشتی پور و محمدی درباره بیانیه سوئیس:
حسن بهشتی‌پور و مهدی محمدی دو کارشناس مسائل بین‌المللی امشب در شبکه خبر بیانیه هسته ای لوزان در سوئیس را بررسی کردند.
بهشتی پور: تحریم ها بعد تیر ماه لغو می شود/ محمدی: بیانیه مشترک ابهام دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حسن بهشتی‌پور و مهدی محمدی دو کارشناس مسائل بین‌المللی امشب در شبکه خبر بیانیه هسته ای سوئیس را بررسی کردند.

دانلود


بهشتی پور مهم ترین نکته بیانیه لوزان را به رسمیت شناختن غنی سازی در ایران دانست و در عین حال نسبت به ترتیبات اجرایی کد 3.1 ابراز نگرانی کرد.وی همچنین بر توافقی که قابل تفسیر و برداشت مختلف نباشد تاکید کرد.مهدی محمدی نیز وجود تعلیق تحریم های اقتصادی و نیز یک برنامه غنی سازی محدود در ایران را از نقاط مثبت این بیانیه دانست. وی افزود ما نیز موافق توافق هستیم، اما یک توافق خوب، اگر توافقی کردیم که امتیازهای جدی دادیم اما تحریم ها لغو نشود توافق خوبی نخواهد بود.


وی ایرادات بیانیه لوزان را اینگونه برشمرد که : برنامه غنی سازی اعلام شده با نیاز ایران تطابق ندارد؛ شرایط تعلیق تحریم ها نیز مورد ابهام است، مشکل جدی زمان بندی وجود دارد، دسترسی های فراپروتکلی و ترکیب با آن با موضوع pmd خطراتی در بر دارد، و بالاخره از دست رفتن مواد هسته ای که مهمترین سرمایه ایران است.

در ادمه بهشتی پور گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها نهاد با صلاحیت بین المللی است که از نظر فنی می تواند درباره اجرای تعهدات توافق احتمالی نظارت کند. وی افزود از آذر سال 92 آژانس در همه گزارش هایش اعلام کرده ایران تعهدات خود در توافق ژنو را انجام داده است.

در ادامه مهدی محمدی تاکید کرد که رفع یا تعلیق تحریم ها به زمانی که آژانس انجام تعهدات ایران را که بازگشت ناپذیر نیست تایید کند موکول می شود.

بهشتی پور بر نقش نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد صلاحیت دار در توافق تاکید کرد اما محمدی تاکید داشت مذاکره کننده باید سازوکار متفاوتی برای نظارت ایجاد کند. محمدی تاکید کرد چیزی به نام لغو همزمان وجود ندارد، ما کارهایمان را تمام می کنیم، آژانس تایید می کند و آن زمان آمریکا نسبت به توقف تحریم ها احتمالا اقدام می کند.

بهشتی پور افزود وزیر خارجه ایران به صراحت می گوید بعد از تیرماه بخش اقتصادی، انرژی و مالی تحریم ها لغو می شود.

محمدی گفت متن بیانیه مشترک درباره تحریم های آمریکا می گوید آمریکا اجرای تحریم ها را متوقف می کند، اما زیرساخت حقوقی آن باقی می ماند و این هم مشروط به گزارش دهی آژانس است و چیزی به نام لغو و همزمانی وجود ندارد.

این کارشناس مسائل هسته ای درباره قطعنامه های شورای امنیت نیز گفت متن بیانیه مشترک می گوید یک قطعنامه جدید در این شورا تصویب می شود و محدودیت هایی در آن اعمال می شود بدین ترتیب سرنوشت تحریم ها نامشخص است.

وی افزود در دشمنی آمریکا تردیدی نیست و توافق با آمریکا را نمی توان بر اساس اعتماد انجام داد، زمانی که زیرساختهای سانتریفیوژها برچیده شد و قلب رآکتور تغییر یافت و اگر آمریکا به تعهداتش عمل نکرد بازگشت پذیری چگونه و طی چه زمانی ممکن است؟

بهشتی پور افزود در صورت تخلف آنها، وجود هزار سانتریفیوژ آماده به کار در فردو بالاقوه ضمانتی برای اجرای تعهدات طرف مقابل است. ما کشوری تحت فصل 7 شورای امنیت هستیم که قصد داریم با دیپلماسی از این وضع خارج شویم، بعلاوه فرایند اعمال دوباره تحریم ها زمان بر است.

محمدی گفت: بیانیه مشترک درباره پایان محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران ابهام دارد و بر اساس متنی که آمریکایی ها منتشر کرده اند پس از پایان این دوره دوباره باید مذاکره کنیم. باید در توافق نهایی به صراحت اعلام شود پس از پایان این دوره محدویت بر برنامه هسته ای ایران کاملا رفع شود.

بهشتی پور در ادامه گفت: هنوز این موضوع نهایی نشده و باید تا تیرماه صبر کنیم تا ببینم این موضوع چگونه حل و فصل می شود. وی افزود مسئله آمریکا با ایران کلا بهانه است و این روند این بهانه را از دست دشمن خارج می کند.

محمدی با مثبت خواندن موضوع راکتور اراک در بیانیه مشترک به دو موضوع تاکید کرد که باید در توافق نهایی تعیین تکلیف شود. اولا بازطراحی این راکتور مشروط به یک زمانبندی مشخص باشد و ثانیا سوخت مصرف شده راکتور بدون مابه ازاء صادر نشود.

محمدی نسبت به موضوع نظارت و بازرسی ها بر اساس آنچه در بیانیه مشترک آمده هشدار داد و گفت: اولا در بیانیه مشترک آمده که ایران ابتدا داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می کند که این موضوع منع قانونی دارد.

وی افزود: دسترسی هایی که دورت بیانیه مشترک برای آژانس در نظر گرفته فراتر از پروتکل الحاقی است، دسترسی بیشتر یعنی رژیم ویژه بازرسی، که هیچ کشوری بادسترسی فراتر از پروتکل الحاقی موافقت نکرده است.

به گفته محمدی دسترسی فراتر از پروتکل یعنی دسترسی به زنجیره تامین ما، مجموعه شرکتها، افراد، ظرفیت های داخلی، قطعات و شرکت های داخلی و خارجی که برنامه هسته ای ما را تامین می کند. چنین چیزی در تعهدات هسته ای جهان بی سابقه است و به معنای دسترسی سرویس های اطلاعات غربی به مجموعه تامین ماست.

وی افزود موضوع دیگر بحث pmd است، پی ام دی پل هسته ای و دفاعی ماست، پی ام دی بهانه ای است برای ورود به تسلیحات متعارف و به خصوص حوزه موشکی ایران.

محمدی افزود در حوزه دسترسی و بازرسی اگر چیزی که اینجا آمده و توافق نهایی اجرا شود، دوران جدیدی در خروج اطلاعات، عملیات سایبری و ترور شروع خواهد شد.

وی افزود به نظر می رسد دوستان ما کمی عجله کردند و اصول بیانیه مشترک به شدت مبهم وتفسیر پذیر است.

بهشتی پور با اشاره به برخی مفاد و ساز و کار پروتکل الحاقی اعلام کرد دسترسی ها سازو کارهای مشخص خود را دارد و بعلاوه در توافق نهایی سازو کاری برای حل اختلاف و نیز نوع دسترسی ها از جمله دسترسی مدیریت شده پیش بینی می شود.

محمدی همچنین درباره تحقیق و توسعه گفت در این زمینه در توافق نهایی هیچ نوع محدودیتی نباید باشد.

بهشتی پور با اشاره به اینکه تحقیق و توسعه جزو خطوط قرمز است و در توافق نهایی ما با موفقیت جلو می رویم و برای دانشمندان ما عرصه های عملی جدیدی برای دانشمندان ما فراهم می شود.


محمدی در پایان گفت: مذاکره کننده گان کشورمان زحمت بزرگی کشیده اند اما طی 3 ماه آینده نیازمند زحمت ببزرکتری است برای رسیدن به توافقی بر اساس راستی آزمایی و ضمانت های محکم داشته باشیم نه مبتنی بر اعتماد. آمریکا دشمن ماست ما بر اساس اعتماد به آمریکا و اینکه انشاءالله بدقولی نمی کند حق نداریم درباره حقوق این ملت در 20 سال آینده تصمیم بگیریم.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مجید
|
-
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
این توافق زده رو دست قرارداد ترکمنچای، خدا به داد دانشمندای هسته ای مون برسه ، قطعا سرویسهای جاسوسی آمریکا و اسراییل از این به بعد گفتگو رو به جاسوسی ترجیح میدن
علاءالدین- خوزستان
|
-
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
با سلام و خدا قوت خدمت مهدی محمدی انشالله که بهشت خدا نصیب او و پدر مادرش باشد که اینقدر صبورانه در صحبتهایش حقایق مزاکرات را بر ملا کرد من که خودم امیدی به این مذاکرات ندارم چون دارن برا تحقق حرفاشون کشورشون را دو دستی تقدیم دشمن می کنند
شاهد
|
-
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
سلام با تشکر از هشدارهای مهم و قابل توجه کارشناس محترم اقای محمدی که حاکی از شناخت عمیق ایشان از دشمن نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد لازم است تیم محترم مذاکره کننده که مسوولیت حفظ عزت و حقوق مردم مقاوم ایران را پذیرفته اند بخوبی امانتداری کنند و از نعمت هدایت رهبر معظم انقلاب که درواقع سنگربان امین و دیده بان بیدار و هشیار این انقلاب بی نظیر هستند استفاده و از نصایح راهبردی معظم له کمال بهره برداری را بنمایند. البته مواضع انشاءالله خوش‌بینانه اقای بهشتی در مقابل غیر دشمنان کاربرد دارد.
امین
|
-
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
با سلام
چطور می شه به لینک دانلود مناظره دسترسی داشت؟
آیا امکانش هست لینک رو برام ایمیل کنید
با تشکر از شما
زهرا
|
-
|
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
از شبکه خبر به خاطر پخش این مناظره بسیار بسیار متشکرم امیدوارم شبکه خبر همانطور که در بصیرت افزایی در فتنه 88 نقش کلیدی داشت در آگاهی بخشی در این .................... نیز نقش خود را به خوبی ایفا کند ومردم را با واقعیت توافق نامه روبه رو کند تا با این کار شرمنده شهدای هسته ای نباشد خواهش میکنم این مناظر ات را ادامه دهید اجرکم عندالله
esmaeil
|
-
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
با سلام به نظر این جانب اگر ما اترژی هسته ای نداشته باشیم از این توافق بهتره
مادرم فاطمه
|
-
|
۰۶:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
ای کاش رسانه ظرف این چند روز از این قبیل برنامه های روشنگرانه بیشتر داشت و کمتر جو سازی برد برد میکرد
شما در قبال جمهوری اسلامی وظیفه دارید
پیمان
|
-
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
با عرض سلام و خدا قوت میخواستم از برنامه خوب و روشنگرانتون تشکر. لطف کنید برای بررسی بیشتر این بیانیه و توافق آینده برنامه های بیشتری پخش نمایید.
مردم باید از ابعاد و جزئیات این بیانیه با خبر بشوند.
محمد
|
-
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
همه ما کم و بیش میدانیم راکتور آب سنگین اراک با چه سختی هایی بدست آمده است پس امیدواریم بازطراحی راکتور اراک توسط متخصصان داخلی باشد و راکتور قبلی هرگز از ایران خارج و یا نابود نشود، وگرنه معلوم نیست در باز طراحی آن کشورهای طرف ما چه خری را جای قناری برایمان رنگ کنند.
در هر حال با رهنمودهای رهبرمان که اقدامات برگشت ناپذیر را نمی پذیریم، از حقوق خودمان و خون شهیدانمان پاسداری خواهیم کرد.
امیر
|
-
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
ازصداوسیما به خاطر حمایت های جانبدارانه از بیانیه لوزان بسیار عصبانی ومتعجب هستیم
azim
|
-
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
این قطعنامه اگراجرایی شود عذت ایران و ایرانی زیر سوال خواهد رفت
Ermia
|
-
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
سپاس از شبکه خبر که بالاخره برای پخش یک مناظره هسته ای پیشقدم شد، ولی این کافی نیست، خواهش می کنم مناظرات دیگری با محوریت بحث روی تک تک بندهای توافق لوزان پخش کنید تا تمام جزئیات این توافق برای مردم روشن بشه... شما در مقابل شهدای هسته ای و منافع ملی کشور مسئولید، اگر کوتاهی کنید مردم شما رو نخواهند بخشید... ممنون
Ermia
|
-
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
از آقای مهدی محمدی به خاطر تحلیل دقیق، مستدل، منطقی و همراه با متانت و احترام به طرف مقابل واقعا ممنونیم... واقعا استفاده کردیم...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷.۶۲°    ۱۷.۹۹°