آمارتکان دهنده روستاهای خالی از سکنه- بیکاری مهمترین عامل مهاجرت روستائیان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:34 - يکشنبه 17 فروردين 1399
کد خبر : ۸۸۲۷۵
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار : جمعه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۸
هزارروستا وآبادی کشورخالی از سکنه است. آمار تکان دهنده ای که ما را برآ داشت تا درگفتگوی 18:30 امروزبه این موضوع بپردازیم.ابوالفضل رضوی،معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به همراه عبدالرضا عزیزی نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی مهمان این گفتگو
آمارتکان دهنده روستاهای خالی از سکنه/ بیکاری مهمترین عامل مهاجرت روستائیان

ابولفضل رضوی، معاون توسعه روستایی ومناطق محروم ریاست جمهوری می گوید: فرایند تخلیه روستا ها ومهاجرت روستائیان به شهر ها از 35 تا 36 سال پیش آغاز
شده است. درکشورحدود 97 هزار روستا وآبادی وجود دارد که اگر هر کدام از اینها فقط 100 هکتار مساحت در اختیار داشته باشند متوجه می شویم چه حجم وامکاناتی از فعالیت اقتصادی به دور ماند ه اند این درحالی است که دربرنامه پنجم توسعه قرار بود ما به رشد اقتصادی 8 درصد برسیم ولی الان بسیار پائین تر قرار داریم وبرای جبران این نقصان باید در برنامه ششم به رشد اقتصادی 12 در صد برسیم و باید تمام مردم چه روستایی وچه شهری در فعالیت اقتصادی شرکت کنند.

عبد الرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس می گوید:30 در صد جمعیت کشور روستایی وعشایر هستند.6 درصد این حجم جمعیت زیر 25 هزار نفر دارند و10 درصد آنها به حاشیه شهر ها مهاجرت کردند .در واقعه 55 در صد وسعت کشور بی استفاده ماند ه است.

بیکاری وکمبود اشتغال مهمترین عامل مهاجرت روستائیان است که به سوء مدیریت تمام نهاد ها برمی گردد که دولت ها بیشترین نقش را دارند . ما چند استان برخوردار وچند روستا محروم داریم چرا برخی چاق شد ه اند وبرخی بی بهره، این بی عدالتی است . چرا بعضی بهره مند شده اند وبعضی روستا که بیشترین خدمت را هم به نظام کرد ه اند وپشت ولایت بوده اند بی بهره مانده اند ؟

رضوی گفت:متاسفانه در برنامه 5 مجلس مصوب کرده است معاونت توسعه روستایی ومناطق محروم درماده 194 کسی پرسید که دولت قبلی چه کار کرد . دولت تدبیر وامید این ماده را زنده کرد .این خدمات باید داده شود ولی تبعیض ها رفع نشد.براساس دستور رهبری که فرمود ه اند باید همه در فعالیت اقتصادی شرکت کنند قرار شد وام 3 درصد داده شود.

روستا یی در آمد مکفی نداشته ، شغل در خور خود نداشته، دانش های بنیادی باید داشته باشد وکار واشتغال به روستا ها برده شود.

عزیزی گفت: حرف قشنگ، فقط قشنگ است انچه مهم است عمل است. ولی بایستی روستا ها مدیریت شوند واز پتانسیل آنها استفاده شود.بهار وتابستان روستا ئیان در گیر کشت ومحصولات هستند ولی برای پائیز وزمستان آنها فکری شود.هم به اقتصاد خودشان و کشورکمک می شود.

عزیزی درپاسخ به سوال مجری برنامه که چرا خود مجلس دراین خصوص حساسیت نداشته واز دولت ها نخواسته که به تعهدات خود عمل کنند ،گفت: وزیر به وظیفه خود عمل نمی کند ورئیس مجلس بخواهد استیضاح شود این که درست نیست.

امسال بغیر ازگاز کشی اسفالت ودامداری، 4000 هزارمیلیارد برای اشتغال و رونق اقتصادی روستائیان مصوب شده است ولی تا کنون آیا دولت یک قران به روستائیان داده است .دولت باید اقدام کند، بایستی مدیریت انجام شود اشتغال برای آنها ایجاد شود.

روستایی که درحاشیه نشسته است ودچار بحران شده است اگر بداند وام خوب داده می شود اشتغال ایجاد شده است این افراد حاضر به برگشت هستند.

رضوی گفت: درد آقای عزیزی مثل اینکه زیاد است چون اجازه به صحبت به ما را نمی داد. من 31 استان کشور را سرکشی کرده ام و با فرمانداران آن صحبت کردم .

عزیزی؛ این مطلب را رد می کند و می گوید :که اگر سرکشی به روستا ها کردی پس چرا کسی خبر دار نشد ه است.

رضوی گفت: من درتمام سفر های رئیس جمهور کشور بجز سفرهای شخصی خودم رفته ام .من 320 روستا نائین را می شناسم.

مجری برنامه پرسید ثمره این سفر های روستایی چه بوده است ؟

رضوی گفت: آشنایی با مشکلات آنها از جمله مشکلات اقتصادی واشتغالی دارند ولی مجلس برای رفع این مشکلات چه کار کرده؟چرا سند روستایی نداریم ؟

عزیزی گفت: ما قانون کرده ایم که قولنامه همان سند است ولی شما دولتی ها آنرا اجرا نمی کنید.

خسروی مجری برنامه از رضوی پرسید این کارها وسفرها چه نقشی در کاهش مهاجرت وحتی مهاجرت معکوس داشته است ؟

رضوی گفت: رهبر معظم انقلاب ، در برنامه ششم توسعه آمایش کشاورزی ،تثبیت جمعیت ومهاجرت معکوس را دستور دادند .ایشان بخوبی روستا را تعریف کرد ند، روستا ، کانون تولید باید باشد. اولین قدم اصلاح تعریف روستا است درقانون. روستا یک واحد تولیدی است. فرماندار موظف بشود اشتغال در روستا ایجاد کند.

عزیزی گفت: ما فقط حرف می زنیم چه دولتی ها وچه مجلس اگر فقط 30 درصد از گفته های مقام معظم رهبری اجرا شود مشکل بیکاری نه اقتصادی ونه سیاسی نخواهیم داشت .در خصوص اقتصاد مقاومتی چکار کردیم ،اصل اقتصاد مقاومتی برای کاهش سود بانکی است دولتی ها چکار کردند .

دانلود

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شهروند نایینی
|
-
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
0
0
واقعیت تلخ تر این که درشهر نایین مهاجران روستایی بعد از هزینه های زیادی که بردوش دولت گذاشته اندتوسط کمیته امداد امام صاحب واحد های بنیاد مسکن درشهر نیز شده اند.
اهل روستا
|
-
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۴
0
0
شهرستان فریدن واقع در غرب اصفهان زمانی 360روستا را تحت پوشش داشت .علی رغم منابع آبی فراوان در گذشته و زمین های حاصل خیز به مدد بی لطفی مسئولان استانی که فقط خواستار بکر نگه داشتن منطقه در جهت صرفا کشاورزی دامپروری بودند هیچ گونه واحد صنعتی که یک حداقلی واحد صنعتی برای زنده نگه داشتن چرخه اقتصادی اجتماعی یه شهرستان است ایجاد نکردند مثل صنایع تبدیلی تا هر ساله هزاران و میلیون ها تن سیب زمینی دور ریخته نشود و حتی جلوگیری کردند .کسی هم کشاورزی ضرر ده را تحمل نمیکند.منابع آبی را هم به راحتی به شهرستانهای شرقی استان بردند و صرف کارخانه خودرو سازی در کویر شد. حال بیایید ببینید روستاهای شهرستان تبدیل به خانه سالمندان شده و سیل زیاد جمعیت به طرف اصفهان سرازیر شده .برداشت بی رویه و غیر مجاز آب هم منابع آبی زیر زمینی را نابود کرده .و همه اینها یک معنی میدهد مدیریت و آینده نگری و عدالت اجتماعی.
علی
|
-
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۵
0
0
سلام به نام خدا
تشکرازاینکه صحبتهای خوبی میشود ولی عمل.....
من ساکن نوبران بودم متاسفانه الان که اسم شهرگذاشته شده ومرکز بخش هم بوده وحدود120روستااطراف آن وجود داردولی دریغ ارامکانات اولیه (آموزشی وبهداشتی )یادم است وایل انقلاب دبیرستان 2رشته تحصیل میکردن هم اکنون دبیرستان نداردیک بیمارستان باکمک مردم درنوبران ساخته شد متاسفم دریغ ازیک آمپول آیاخود نوبران با120روستاحق یک بیمارستاباامکانات جزئی راندارد,تمام زمینهای کشاورزی بدون کشت مانده آمارهانشان میدهدبخاطر کمبود امکانات اولیه 45000نفرفقط ازخود نوبران مهجرت کرده اندترابخدااین همه کارخانه وشرکت وامکانات دیگررافقط به تهران وشهرهای بزرگ ندهید.متاسفانه دراینجانمیشودهمه مشکلات راعنوان کرد.
شاهرخی
|
-
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۵
0
0
بنده، این مناظره را دیدم و واقعا خیلی حرص خوردم. آیااین صحیح است که نماینده محترم مجلس و رئیس کمیسیون اجتماعی، نماینده دولت را دائما به چالش بکشد، گویا که این مسائل یک شبه درست شده است. نمایندگان محترم مجلس هم باید از خودشان این سوال را بکنند که در مشکلات موجود در این خصوص به جز نظارت بر کار دولت، چه کارهای دیگری را انجام داده اند. چکیده بحث این بزرگواران این بود که در نهایت تسهیلات و وام به بهره برداران روستایی داده نشده و می بایست به آسان ترین روشهای ممکن داده شود ولی این بحث می بایست مطرح شود با فرض اینکه تسهیلات ارزان قیمت در تولید که هدف دولت و مجلس است به کار گرفته شود آیا واقعا احساس رضایت را از ماحصل تلاش های صورت گرفته برای تولید در همین قشرروستایی و تولیدکننده هدف به وجود خواهد آورد. پس بهتر است همه تقصیرها و کوتاهی های خود را قبول کنند و به رفع واقعی مشکلات بپردازند تا انشاا... با لطف خداوند و همت مضاعف آثار زیان بار مشکلات کاهش یابد.
امید
|
-
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
0
0
هیچ راهی بجز ایجاد اشتغال ودادن امکانات برای برگشت به روستاها وجودنداردh
فاطمه
|
-
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
0
0
جناب شهروند نایینی آیا فکر می کنید در مهاجرت روستاییان به شهر، فقط خود اهل روستا مقصرند که این طور درباره آنها صحبت می کنید؟ دوست داشتید این بیچاره ها کنار خیابانها چادر بزنند و از گرسنگی بمیرند؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۸°