روستاها کانون ویلاسازی شده- چرا شهرداری ها با گسترش شهر موافق اند؟

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:19 - سه‌شنبه 19 فروردين 1399
کد خبر : ۸۸۶۶۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۷
راهکارهای مقابله با زمین خواری در «پیشخوان خبر»:
رئیس سازمان امور اراضی: تغییر کاربری ها، خرد کردن زمین های کشاورزی و نبود آمایش سرزمینی منشاء مشکل زمین خواری در کشور است/ فیاضی، نماینده مجلس: روستاها که مرکز تولید بود به کانون ویلاسازی تبدیل شده/ سید هادی حسینی، نماینده مجلس: روستاها تهران نیست.
روستاها کانون ویلاسازی شده/ چرا شهرداری ها با گسترش شهر موافق اند؟

مقدمه: «سازمان امور اراضی کشور» اعلام کرد کلیه تصرفات و ساخت و سازهای غیرقانونی در اراضی کشاورزی پس از سال 85 به حکم قانون قلع و قمع خواهد شد. این مطلب پس از هشدارهای پی در پی درباره موج رو به گسترش تصرف زمین ها و همه گیری پدیده ویلاسازی در کشور اعلام شده است.

دانلود

در این زمینه برنامه «پیشخوان خبر» گفتگویی کرده است با آقای قباد افشار، رئیس سازمان امور اراضی؛ همچنین آقایان فیاضی و حسینی، دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که مشروح آن را می خوانید:

مجری: به تازگی از 500 هزار مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی کشور در 9 سال گذشته خبر دادید. رقم خیلی بزرگ به نظر می رسد! این طور نیست؟

افشار: با توجه به وسعت کشور ما این وضع نشان دهنده آن است که وضع مناسبی حاکم نیست. ما نیازمند آن هستیم که مدیریتی درست و علمی بر اراضی کشور داشته باشیم؛ مدیریتی مبتنی بر وضع ذخیره آب های کشور و اقلیم سرزمین مان. بر اثر نقشه های علمی در کشورمان حدود 10 درصد از اراضی قابل کشاورزی است؛ ایران در مناطق کم آب کره زمین واقع شده است. در وضعی قرار داریم که درصدد بالا بردن رفاه در کشور هستیم، امنیت غذایی باید فراهم شود؛ وقتی این میزان ار اراضی صرف می شود، محافظت از این اندوخته گرانبها باید اصل باشد و سپس با «به زراعی» به افزایش تولید دست پیدا کنیم.

ما در این زمینه چالش هایی داریم: نخست تغییر کاربری هایی که به شکل های مختلف صورت می گیرد. دو، خرد کردن زمین ها و خارج کردن آنها از سطح گسترده و جامع به صورتی که امکان استفاده تجاری و اقتصادی از میان می رود.

سوم، نبود آمایش جامع سرزمینی در کشور است. ما نیامده ایم برای استقرار صنعتی و آلاینده و دیگر بخش برنامه ریزی کنیم. در غرب تهران شمار بسیاری از واحدهای صنعتی را مستقر کرده ایم که با وزش باد آلودگی به تهران منتقل می شود. در اصفهان نیز صنایع بزرگی متمرکز کرده ایم که به آب فراوان نیاز دارند، اما منطقه مرکزی کم آب است؛ در نتیجه تالاب بزرگ (تالاب گاوخونی) موجود در منطقه، خشک می شود.

* در شمال کشور ویلاسازی صورت می گیرد که بهترین خاک کشاورزی را برای تولید محصولات غذایی دارد.

*شاید هنوز ارزیابی صحیحی در این زمینه وجود ندارد. شاید برخی از اقداماتی که در این حوزه ها صورت گرفته، برابر تاکید رهبر معظم ما حفظ خاک را باید در نظر بگیریم. جرم شناسی در این زمینه صورت نگرفته. نسل های بعدی و کنونی را هدف قرار داده ایم. اگر به یک زمین کشاوری و جنگل آسیب بزنیم، هم به بخش کشاورزی برای خودمان اسیب زده ایم هم برای نسل آینده.

درشهرهای شمالی کشور تراکم جمعیت 50 نفر در کیلومتر مربع است که باید اصلاح شود.

******

عبدالوحید فیاض

عبدالوحید فیاضی، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه برنامه «پیشخوان خبر» در گفتگوی تلفنی شرکت کرد و درباره ریشه های این معضل ملی گفت: در وضع کنونی ویلاسازی ها در شمال کشور و همچنین مناطق روستایی به علت نقص اجرای قوانین کشور است که به نهادهای مجری باز می گردد.

وقتی آمایش سرزمینی وجود ندارد؛ وقتی طرح جامع شهری داریم و روستاها طرح هادی دارند، اما جنگل ها و مراتع طرح جامع ندارند و هیچ فکری برای آنها نشده است؛ وقتی در قدیم بیشتر جمعیت کشور روستایی بود و اکنون جمعیت این قشر به نصف کاهش یافته این مشکلات بروز می کند؛ روستاهای ما پیش تر مظهر تولید بود و اکنون به کانون ویلاسازی تبدیل شده است.

***************

در ادامه این برنامه، افشار، رئیس سازمان اراضی کشور، درباره راهکارهای پیشگیری از این بحران فزاینده ملی گفت: می بایست برای انبوه سازان فکری کنیم. برای شهرداری ها درآمدزایی کنیم؛ چرا شهرداری و دهیاری ها در فکر افزایش حریم شهر و روستا هستند، چون می خواهند با فروختن امتیازهای مربوط به ساخت و ساز، درآمد پیدا کنند!

نکته دیگر اینکه فکری به حال بخش کشاورزی نشده است. وقتی همه ایرانی ها به کشاورزی در شمال کشور - که زمین بسیار حاصلخیزی دارد - نیاز دارند، باید یارانه ای به کشاورزان آن منطقه داده شود.

* می بایست تدبیری در این زمینه اندیشیده شده و با همکاری دستگاه های مختلف برای مقابله با سوء استفاده کنندگان به کارگیری شود.

تلاش می شود از تبدیل روستاهای که مرکز تولید است به سرایه داری ویلاها جلوگیری شود.

++++++++

سید هادی حسینی، دیگر نماینده مجلس نیز در ادامه این برنامه در پاسخ به سوالی درباره دریافت خبرهایی مبنی بر فروش شورایی زمین در روستاها گفت: با خبر هستید که تعیین تکلیف املاک و اراضی کشاورزی در شمال به درستی صورت نگرفته و تعارضی بین دارایی مردم و انفال وجود دارد و تداخل دارند. در اصل مردم و منابع طبیعی اختلاف ئدارند. با این حال روستائیان آموزش ندیده اند و نمی دانند در عرصه های طبیعی، کشاورزی کنند.

وی همچنین درباره چرایی اعطای تمامی امکانات از جمله آب، برق و دیگر خدمات شهری به سخت و سازهای غیر مجاز در روستاها (و مناطق شمالی کشور) گفت: آنجا تهران یا شهرهای بزرگ نیست؛ آنجا روستاست. چند درصد از ساکنان روستاهای کشور برای منازل خودشان سند دارند! چند درصد از روستائیان برای ساخت و گسترش خانه هابشان مجوز می گیرند.

+++++++++++++++

قباد افشار

افشار، رئیس سازمان امور اراضی همچنین در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا درباره اقداماتی که صورت می دهید، اطلاع رسانی نمی شود؟، گفت: بی خبری از قانون، علت رعایت نکردن قانون نیست. مشکل ما روستاییان نیستند و مسئولان برای روستاییان و روستاها هیچ سخت گیری ندارند و می دانند که روستاییان انبار می سازند یا جایی برای نهاده های کشاورزی یا دستگاه های کشاورزیشان می سازند و مشکلی نیست. اما افرادی که قانون گریزند، به دنبال آن هستند که این زمین ها را شناسایی کنند و سوء استفاده کنند.

وی افزود، در ضمن معاون اول رئیس جمهور ابللاغ کرده است که نباید دستگاه ها به چنین مکان های غیر مجازی مجوز بدهند. اگر شهرداری ها و نهادهای دیگر مجوز ندهند و با متخلفان برخورد شود، مشکل حل می شود. ابتدا باید با مسئول متخلف برخورد شود و سپس با پیامدهای آن.

رئیس سازمان امور اراضی همچنین در پاسخ به این سوال که «چطور می شود یک ساخت و ساز غیر مجاز از همه امکانات رفاهی برخوردار می شوند؟»؛ گفت: در بخش نظارت مردمی خوشبحتانه با همکاری وزارت فناوری اطلاعات سامانه سه رقمی فراهم شده تا مردم نظارت کنند و اطلاع رسانی کنند. کسانی که پس از سال 85 ساخت و ساز غیر فانونی کرده اند، با آنها برخورد می شود. می بایست با آنها برخورد شود. گشت های مقابله تشکیل شده است. اقدامات دیگری در پیشگیری می باید صورت گیرد و تا جلوی آغاز ساخت و سازها گرفته شود.

******

فیاضی، نماینده مجلس، همچنین درباره طرح برخورد با تخلفات در بخش اراضی گفت: خواهش من این است به جای اینکه قلع و قمع صورت گیرد و مسئولان در این زمینه اقدام کنند، پیشگیری کنند تا این تخلفات صورت نگیرد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهرداد
|
-
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
0
0
با سلام . این تخریب ها چاره کار نیست دولت می بایست نظارت شدید بر شهرداری ها داشته باشه بعد این ساخت و ساز های انجام شده را به شکل جریمه حلش کنند که در امد زایی برای دولت بشود که جلوگیری بشود از به هدر رفتن سرمایه ملی چون با تخریب فقط سرمایه ملی از بین می رود بعد شروع کنند عکسهای هوایی گرفتن و اطلاع رسانی کنند و سپس شهرداری ها تعهدات محضری زمان صدور جواز از مالکان بگیرند که ساخت و سازی جدایی جواز صادره انجام نگیرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °