تسویه حساب جدی سلمان -برکناری قدیمی ترین وزیر خارجه جهان!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:00 - سه‌شنبه 29 مهر 1399
کد خبر : ۸۸۷۴۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۱
بررسی زلزله در خاندان سعودی در «پیشخوان خبر»
تحلیلگر مسائل خاورمیانه: مهم ترین پیام این انتصاب ها این است که ملک سلمان دست به تسویه حساب جدی زد و تلاش کرد خانواده ملک عبدالله و فرزندان و وابستگان به وی را از پادشاهی دور کند.
تسویه حساب جدی سلمان /برکناری قدیمی ترین وزیر خارجه جهان!

مقدمه: شاه عربستان سعودی در اقدامی مهم دست به تغییراتی گسترده در ترکیب سیاسی آل سعود زد.


«سلمان‌ بن عبدالعزیز» در این اقدام «مقرن‌ بن عبدالعزیز»، ولیعهد سعودی، را برکنار و شاهزاده «محمد بن نایف» را با حفظ سمت وزارت کشور به ولیعهدی و معاونت نخست وزیری برگزید. همچنین «سعود الفیصل» 75 ساله از وزارت امور خارجه عزل شد و «خالد الجبیر» سفیر عربستان در آمریکا به این سمت منصوب شد.

برنامه «پیشخوان خبر» شبکه خبر امروز علل و پیامدهای این تغییرات را با حضور آقای رسول شبیبی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه، و همچنین با ارتباط مستقیم تصویری با فواد ابراهیم، فعال سیاسی عربستانی، بررسی کرد:


مهم ترین بخش های این گفتگو به این شرح است:

مجری: 97 روز پس از مرگ ملک عبدالله، ملک سلمان، برای دومین بار ترکیب کابینه را بازچینی کرد. ملک سلمان در حالی مقرن را از ولیعهدی برداشت که ملک عبدالله در حکم جانشینی مقرن نوشته بود: «تحت هیچ شرایطی تعدیل یا تبدیل مقرن از جایگاه جانشینی ولیعهدی امکان ندارد.» با این حال امروز شاهد تغییر وی هستیم، چرا؟

رسول شبیبی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در این باره گفت:

رسول شبیبی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه، در گفتگو با برنامه «پیشخوان خبر»/ 9 اردیبهشت 1394

همان طور که گفتید انتصابات امروز ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، و تعیین شمار قابل توجهی از شاهزادگان به سمت های مختلف از جمله تغییر ولیعهد و تعیین جانشین ولیعهد (یا به قول خود سعودی ها ولی ولیعهد) در حالی صورت می گیرد که ایشان کمتر از هفت روز از زمان انتصابش به عنوان پادشاه عربستان، نخستین اقداماتش را برای تعیین و جابجایی پست های مهم صورت داد. شاهد بودیم که نهم بهمن ماه گذشته، یعنی کمتر از هفت روز از زمان انتصاب سلمان به پادشاهی عربستان حدود 30 نفر در پست های مختلف جا به جا شدند. آنچه اهمیت دارد این است که در انتصاب های اولیه ما شاهد بودیم که بر اساس دعوا و اختلاف های گسترده خانوادگی که در خاندان حاکم بر عربستان سعودی وجود داشت، سلمان به محض اینکه حکم پادشاهی را دریافت کرد، اولین تغییرات خودش را با عزب فرزندان عبدالله، پادشاه قبلی اجرایی کرد. این در حالی است که دو تن از فرزندان ملک عبدالله، پادشاه فقید، سمت های امارت های مکه و ریاض را بر عهده داشتند. مشعل و ترکی، دو شاهزاده سعودی و فرزندان عبدالله بودند که به ترتیب امارت مکه و ریاض را برعهده داشتند که بر کنار شدند.

همچنین بحث های دیگری مطرح شد که نشان می داد اختلاف گسترده ای میان خاندان سعودی ها وجود دارد که به اختلاف های خانواده «سُدِیری» و «شِمَّری ها» موسوم است. «خانواده هفت سدیری» یعنی بچه هایی که از همسر اصلی ملک عبدالعزیز، موسس آل سعود و خاندان بودند، معروف اند به هفت سدیری. مهم ترین آنها ملک فهد بود که در سال 1982 (1361) پادشاه عربستان شد و تا سال 2007. و همچنین نایف، پدر محمد نایف که اکنون به عنوان ولیعهد سعودی معرفی شده و همچنین سلمان، مهم ترین بچه های همسر اصلی ملک عبدالعزیز اند.

امروز اختلاف های میان این دو خاندان به اوج خود رسید و ما شاهد بودیم که پادشاه با 25 تعیین و 25 انتصاب تیر خلاصی زد بر انتظارات و آرزوهای ملک عبدالله که در این میان بحث مقرن به عنوان ولیعهد، مهم ترین تحرک و مهم ترین جابجایی بود که صورت گرفت. مقرن کوچک ترین فرزند عبدالعزیز، موسس آل سعود و سی و پنجمین فرزند وی.

در حال حاضر محمد بن نایف که سمت جانشین ولیعهد را بر عهده داشت، با یک پله ارتقاء، به ولیعهد ارتقا پیدا کرد و محمد بن سلمان، پسر پادشاه کنونی، که با حدود 30 سال، وزیر دفاع است، یک پله صعود کرد و به جانشینی ولیعهدی رسید.

بنابراین مهم ترین پیام این انتصاب ها این است که ملک سلمان دست به تصفیه حساب جدی زد و تلاش کرد خانواده ملک عبدالله و فرزندان و وابستگان به وی را از پادشاهی دور کند.

فواد ابراهیم، تحلیلگر سیاسی عربستانی، در بیروت، درباره تغییرات ناگهانی در هیئت حاکم بر عربستان- گفتگو با برنامه «پیشخوان خبر» شبکه خبر

اکنون گمان می کنم قدرت در دستان ملک سلمان و دو محمد یعنی محمد سلمان و محمد نایف قرار داشته باشد. این وضع بی سابقه به نظر من این احتمال را تقویت می کند که پادشاه کناره گیری می کند و محمد سلمان پادشاه خواهد شد و محمد نائف ولیعهد می شود.

سناریوی دیگر این است که رئیس گارد ریاست جمهوری برکنار شود این موجب می شود که جناحی که در مقابل ملک سلمان قرار گرفته تضعیف شود. گارد ریاست جمهوری برای این است که علیه پادشاه کاری صورت ندهند. امروز دیگر به نظر من ملک سلمان وزارت گارد پادشاهی را منحل نکند و انها را تجمعی نکند و آنها را

تنس همچنان در خاندان سعودی باقی خواهد ماند.

فواد ابراهیم، تحلیلگر سیاسی عربستانی، در بیروت، درباره تغییرات ناگهانی در هیئت حاکم بر عربستان- گفتگو با برنامه «پیشخوان خبر» شبکه خبر

معنایش این است که این تغییرها با تجاوز عربستان به یمن ارتباط دارد. ما اطلاع داریم که شاهزادگانی بودند که با جنگ یمن مخالف بودند و می گفتند که افق و آینده ای در پیش روی آن نیست. پادشاه با این تغییر خواست مخالفان را کنار بزنند و حاکمان بتوانند بسیار راحت تر تصمیم گیری کنند و راهکار آن را ادامه دهند.

* عادل الجبیر، سفیر عربستان در آمریکا، که به عنوان وزیر امور خارجه جدید این کشور منصوب شده، از حامیان تجاوز آل سعود به یمن است. با توجه به این جابجایی، باید منتظر چه تغییراتی در سیاست عربستان در یمن بود؟

شبیری: عادل جبیر تحصیل کرده آمریکاست. فیصل چهل سال سابقه وزارت امور خارجه عربستان را داشت و با سابقه ترین وزیر خارجه جهان به شمار می رفت.

در حال تکمیل...

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضا
|
-
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
0
0
عربستان سعودی در یک مسیری قدم نهاده که برای نابودی خودش منجر خواهد شد با تعویض کردن مهره ها وضعیتش نه تنها خوب نمی شود بلکه بدتر هم می شود.واکر هم تصمیم به عقب نشینی از موضع خود بکیرد باید بکویم دیکر راه برکشتی نمانده اشت واقعا متاسفام به ال سعود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۶°