حضور آقایان عابدینی و فتح الله زاده برای بررسی واگذاری استقلال و پرسپولیس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:17 - يکشنبه 09 آذر 1399
کد خبر : ۸۸۸۳۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۵
برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر با حضور آقایان عابدینی و فتح الله زاده با موضوع خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال و نقد چگونگی واگذاری این دو شرکت و پیامدهای آن برای فوتبال ایران برگزار شد.
حضور آقایان عابدینی و فتح الله زاده برای بررسی واگذاری استقلال و پرسپولیس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در ابتدای این برنامه که با حضور تلفنی «پورحسینی»، رئیس سازمان خصوصی سازی، همراه بود، پورحسینی به سوالات مجری برنامه درباره فرآیند این واگذاری و تعداد مشتریانی که توانسته اند مبلغ مزایده را به حساب «سازمان خصوصی سازی» واریز کنند، پاسخ گفت.

دانلود

متن این گفتگو بدین شرح است:

مجری: شرایط واگذاری به ویژه افرادی که در این زمینه شرکت کرده اند چگونه است؟

پورحسینی: یکشنبه شب یا نهایت دوشنبه شب در خصوص برنده نهایی مزایده دو تیم استقلال و پرسپولیس اعلام نظر خواهد شد و ما نیز بر اساس قانون رفتار خواهیم کرد.


مجری: گفته شده که فردی به نام آقای «معظمی نیا» که آخر جلسه به مزایده اضافه شدند، سه نفر دیگر نیز هستند، که پولشان را پرداخت کرده است. وضعیت چگونه است؟


پورحسینی: آقای معظمی نیا که بنده آشنایی قبلی نداشتم، اعلام کردند که نقدینگی لازم را دارند، ولی سپرده را پرداخت نکردند. اما اینکه خودش اظهار می کند که سپرده را واریز نکردند، تکلیف ما معلوم است. لذا بدیهی است که در مورد ایشان هیچ حقی ایجاد نشد. در مورد تنها شرکت کننده ای که ادعا کرده که وصولش انجام شده، ما هیچ پیشداوری انجام نخواهیم داد.


مجری: یک پیشنهاد 298 میلیارد و یک پیشنهاد 292 میلیارد است. آیا این مطلب درست است؟


پورحسینی: اجازه بدهید که ما یکشنبه اسناد را به هیئت واگذاری ارائه کنیم. ادعای واریز این است که فرد شرکت کننده باید ثابت کند که قبل از ساعت 16 روز سه شنبه 8 اردیبهشت واریزی از مبدا صورت گرفته است. اگر اثبات شد ما دوست نداریم که حقی از کسی ضایع شود.


مجری : آقای عابدینی استنباط شما از این روند چیست؟


عابدینی: ما اول بخشی که مردم باید در جریان قرار بگیرند بر اساس اراده نظام جمهوری اسلامی این است که بخش خصوصی فعال شود. باشگاهداری که دولت تصدی آن را بر عهده داشت، مجلس تأکید داشت که واگذار شود به بخش خصوصی. این اراده در مجلس نشان داده می شود و به صراحت اعلام می شود که باید این اتفاق بیافتد و دولت نیز به عنوان مجری واگذاری است. ما تا کنون چنین تجربه ای نداشتیم. دو باشگاه قرار است فروش بشود که ضرر ده هستند و وضعیت بدهکاریشان مشخص نیست. حسابداری مشخص نیست. یک سال طول می کشد که این وضعیت روشن شود. اما در اواخر 1393 این اراده از سوی دولت به صورت ارائه قیمت از سوی تیم کارشناسی اجرایی می شود.

ما به عنوان پیشکسوت مطرح کردیم که قیمت گران است. امروز دولت همکاری کرده که هم در شرایط پرداخت و هم پرداخت 20 درصد همکاری کرده است.


توقع این است که به صورت شفاف عمل شود. سه پاکت باز شد. خریدار استقلال ادعا کرد که من فیشی پرداخت نکردم . اون دو نفر دیگر نیز که یکی اصلا حضور نداشت. یک نفر نیز فقط یک پاکت همه اسنادش کامل بود و فیش بانکی آن نیز پرداخت شده بود. واقعیت این است که از چهار پاکت فقط یک پاکت شرایط حضور در مزایده را داشتند.


پورحسینی: من توضیح اضافه می کنم. از چهار تا دو نفر اعلام کردند که ما واریز نکردیم. یک نفر اعلام کرد که من پول را حواله کردم. من برای احتیاط یک چک را در پاکت گذاشتم تا کار حواله به سرانجام برسد. ما بدون اینکه راستی آزمایی کنم. و اینکه این حواله مستند است یا نه؟ من از عزیزان خواهش کردم مستندات خودشان را قبل از مطرح شده در جلسه هیئت واگذاری ارائه نمایند. یک پیشنهاد دهنده صرفا بدون اشکال بودند. سند آن نیز موجود است. دومی که در مزایده پرسپولیس مراعا نگه داشته شده و اگر هیئت واگذاری بر اساس مستندی که احتمالا وجود دارد، قبول خواهند کرد یا نه؟صبر بفرمایید تا یکشنبه که ببینیم چه خواهد شد.


مجری: آقای فتح الله زاده، اولا ما تاسف خوردیم که سرمایه گذاران اقبال خوبی به استقلال نشان ندادند. شما به عنوان یک پیشکسوت نظرتان در مورد عدم اقبال نسبت به خرید استقلال چیست؟


فتح الله زاده: در حال حاضر برای خرید باشگاه استقلال حتما اراده از سوی دوستان ما وجود دارد. جمع افرادی که در استقلال بودند به این جمع بندی رسیدند که این قیمت واقعی نیست. ما چگونه می توانیم که دولت از عهده آن برنمیاد به بخش خصوصی واگذار کنیم.


ما این روش را برای واگذاری نپسندیدیم. ما انتظار داریم که شما بخش خصوصی را توانمند کنیم. اگر برای استقلال خریداری پیدا نشد اشکالی ندارد. ما این تیم را سه ساله اجاره بدهیم تا ببینیم چگونه پیش می رود؟


مجری : آیا بر اساس تئوری های اقتصادی انجام شده است؟


فتح الله زاده: ما استانداردهای جهانی را در ایران نداریم. نکته دوم اینکه شما اگر بازیکن سازی انجام می دهید، این رشد قیمتی دارد. آیا دولت نباید برای پیشکسوتان سهمی در نظر بگیرد. این پروژه ملی ـ اجتماعی است. ما باید انصاف بیشتری را رعایت کنیم. ما خواهشم این است که نگوییم استقلال خریدار ندارد. آنها اقتصادی می دیدند. چند نفر هم پیش من آمدند و گفتند که آیا این کار را انجام دهیم بازگشتی برای ما خواهد داشت. من پاسخ دادم به لحاظ اقتصادی به هیچ وجه اینگونه نیست.


مجری: با آقای دکتر بیگدلی صحبت می کنم به عنوان کارشناس اقتصاد و کارشناس فوتبال.


بیگدلی: من در وهله اول این سئوال را از آقای پورحسینی بپرسم. و آن اینکه بازده دارایی این دو باشگاه چقدر است. قیمت گذاری این دو باشگاه نه براساس واقعیت های موجود بلکه بر اساس داده های سازمان بورس انجام شده است.


دو وهله دوم این کار خصوصی نیست، بلکه تغییر مالکیت است. این ناقص است، چرا که اگر این دوباشگاه واگذار هم بشود. در آمد این دو باشگاه به جیب سرمایه گذاران نخواهد رفت. این پول را اگر تبدیل بکنیم، با همین پول می توانند بخش عمده ای از سهام یکی از باشگاه های بزرگ اروپایی را بخرند.


مشکل دیگر این است که ما همین الان امنیت پس از واگذاری هم نداریم. باید شرایط مهیا شود.


مجری: آقای عابدینی شما صحبتی در مورد مطالب دوستان دارید؟


عابدینی: ما در کشوری زندگی می کنیم که معیارهای ما نیز متعلق به اینجاست. ما علقه و تعصب هایی که در مملکت داریم نمی توانیم با پول بسنجیم. کسانی که وارد این عرصه می شود، عاشقانه می آیند. در کوچه و خیابان این دو تیم چقدر نگرانی دارند؟ باید این مسئله زود حل شود. ما چانه زدیم و آن قیمت 290 میلیارد تومان را پرداختش را 5 ساله کردیم. یکی از این باشگاه ها 70 میلیارد بدهی دارد. خصوصی سازی می تواند جوایزی بدهد تا خریداران با خیال راحت عمل کنند.


ما از آقای هدایتی خواهش کردیم تا وارد این عرصه شود. پیشکسوت های پرسپولیس با آقای هدایتی صحبت کردند، تا به غیر از پرسپولیسی ها واگذار نشود. این پولی که خریدار قرار است پرداخت کند توسط دولت در وزارت ورزش خرج خواهد شد. ما باید به کسی که در ورزش هزینه می کند، استقبال کنیم.


اگر این اراده در دولت هست، مرحله دوم بررسی صلاحیت هست که من نمی دانم چگونه باید بررسی شود.


مجری: آقای فتح الله زاده موضوع اصلی استفاده از برند این دو باشگاه است که سرمایه گذار بتواند از آن استفاده کند و برگشت سرمایه و درآمد داشته باشد.


فتح الله زاده: ما مثل کشورهای خارجی نیست که هر روز درآمد به اندازه تورم رشد کند. چرا که حق پخش تلویزیونی پرداخت نخواهد شد. دولت ما و عقلای ما کاری بکنند که افرادی مثل هدایتی وارد می شوند که اگر فردی درآمد ندارد، ضرر هنگفتی هم نکند. من می گویم بستر را آماده کنیم و هزینه هم بدهیم. در انگلستان همه باشگاه ها درآمد زا هستند. دولت سوبسیدهای کلان می دهد. ما باید بسته حمایتی داشته باشیم. و سرمایه گذاران تا حدی هزینه می دهند. من پیشنهادم این است که استقلال را به مدت 5 سال اجاره بدهیم. قرار نیست چون پدری نمی تواند به فرزند خود رسیدگی کند، فرزند را در اختیار یک فرد متمول قرار دهیم

مجری: آیا براساس شرایطی که در باشگاه های ما وجود دارد، امکان سودده کردن فوتبال و باشگاهداری وجود دارد؟


در سال 2014 میلادی رئال میلادی بیش از 550 میلیون یورو درآمد داشته ولی قیمت این باشگاه 3 میلیارد دلار ارزش دارد. فراموش نکنیم که همه این باشگاه به نقطه سوددهی نرسیدند. در ایران به جای 5 سال 8 سال به سرمایه گذار فرصت بدهیم. چرا که هزینه های بالایی وجود دارد. متاسفانه در ایران راهکار یا سیاست های حمایتی برای بخش خصوصی در ورزش نداریم.
مجری: آقای عابدینی چه راهکاری باید داشته باشیم که این سرمایه گذاران مسیری را که آغاز کرده اند، به خوبی ادامه دهند.


عابدینی: دولت برای دیون این دو باشگاه فرصتی گذاشته است که می تواند نگرانی ها را کم کند. من دو آمار ارائه می کنم که نشان می دهد ما بد مدیریت می کنیم. مثل همین چالشی که بین صدا و سیما و فدراسیون پیش آمد. نباید بازیها را تعطیل می کردیم که دست آخر فوتبال بازنده شود. حداکثر پرداختی صدا و سیما 20 تا 30 میلیارد است که مجلس نیز ورود کرده است تا بخشی از درآمد صدا و سیما به باشگاه ها اختصاص یابد. ما 18 میلیارد تومان قرار داد میدانی داشتیم. برای 93 _ 94 مبلغ 60 میلیارد و برای 94 _ 95 ، مبلغ صد میلیارد در نظر گرفتیم. اما شرکتی که ورود پیدا کرده بود را حمایت نکردیم.


فتح الله زاده: با توجه به اینکه وقت نیست فقط می توانم بگویم این اقدام (خصوصی سازی) بسیار خوب است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۷°