ترور دانشمندان برای جلوگیری از پیشرفت ایران بود-عامل ترورها رژیم صهیونیستی است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:00 - سه‌شنبه 06 خرداد 1399
کد خبر : ۸۹۳۱۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۰
دکتر سلطانی و دکتر دهقان در برنامه «تیتر امشب»:
سران رژیم صهیونیستی فکر می کردند که می توانند با جنگ، ترور یا با ارسال ویروس فعالیت های هسته ای ایران را از میان ببرند. در یک جمع بندی درباره انگیزه ها و عاملان این ترورها می بایست بگویم ماهیت رژیم صهیونیستی نقش اول و اخیر را در این ترورها داشت.
ترور دانشمندان برای جلوگیری از پیشرفت ایران بود/عامل ترورها رژیم صهیونیستی است

مقدمه: نشست بازنگری پیمان منع گسترش سلاح‌ های هسته‌ ای(ان‌ پی‌ تی) هر پنج سال یک بار برای بررسی نحوه اجرای مقررات این پیمان برگزار می‌ شود. این نشست در اردیبهشت امسال به مدت یک‌ ماه در نیویورک در حال برگزاری است.

امسال جمهوری اسلامی ایران با طرح جنایت های دستگاه های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و برخی کشورها در به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان بررسی این موضوع را در نشست بین‌ المللی بازنگری پیمان ان‌ پی‌ تی و اتخاذ اقدامات فوری برای جلوگیری از تکرار وقوع چنین جنایت هایی را خواستار شد.


محمدحسن دریایی، معاون مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین‌ المللی وزارت امور خارجه، در نشست بازنگری پیمان ان‌ پی‌ تی در نیویورک با طرح مبانی حقوقی مطرح شده در ماده چهار این پیمان، اساسنامه آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی و قرارداد پادمان، بر حق مسلم کشورهای غیر هسته‌ ای در استفاده صلح آمیز از این انرژی تاکید کرد و هر گونه محدودیت در اجرای کامل حق کشورمان را خلاف این ماده خواند.


وی همچنین ایجاد ساز و کاری از سوی نشست بازنگری معاهده ان‌ پی‌ تی برای بررسی اجرای ماده چهار در زمینه استفاده‌ های صلح آمیز از انرژی هسته‌ ای را خواستار شد و گفت: لازم است تعهد کشورها در اجرای این پیمان بررسی گردد و هر گونه آسیب به کشورها که ناشی از اعمال محدودیت‌ های غیر‌ قانونی کشورها علیه اعضای ان‌ پی‌ تی است، باید در قالب این ساز و کار بررسی و جبران شود.


دریایی با یادآوری وظایف مندرج در اساسنامه آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی، اجرای کامل این وظایف از طریق تغییر نحوه تامین بودجه کمک‌ های فنی، پرهیز از برخورد گزینشی با اغراض سیاسی اعضای آژانس در اعمال محدودیت ضد دیگر کشورهای عضو پیمان را خواستار شد.

دانلود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در برنامه «تیتر امشب» چهارشنبه شب شبکه خبر، این موضوع با حضور آقایان دکتر سلطانی، مشاور رئیس سازمان انرژی اتمی، و دکتر دهقانی، کارشناس حقوق، بررسی شد:

**********

آقای خسروی، مجری: از بحث مبنایی تر آغاز بکنیم، با توجه به بحثی که جمهوری اسلامی ایران در نشست بازنگری مطرح کرده است، می خواهم از دیدگاه شما بدانم انگیزه ای که باعث ترور دانشمندان هسته ای ایران در فاصله سال های 88 تا 90 شد چه بوده و چه عللی باعث رقم خوردن این اتفاق شده است؟

دکتر سلطانی: انگیزه روشن است، چون در کشوری که حرف جدیدی دارد در دنیا، به لحاظ فنی و تکنولوژی جلو می رود و خودش را نشان می دهد و می تواند پیشرفت کند، این مشکل ایجاد می کند. یعنی وقتی دانش فنی یا فناوری در کشوری نهادینه شود، دیگر نمی توان آن فناوری را از آن کشور گرفت؛ این چه در حوزه غنی سازی باشد، فناوری پیچیده هسته ای باشد، چه در دانش لیزر، فناوری های دیگری که در کشور وجود دارد، این فناوری هاست که در کشور زمینه ساز ثروت می شود و رشد اقتصادی ایجاد می کند و کشور می تواند پیشرفت کند.

برنامه تیتر امشب شبکه خبر، با حضور دکتر دهقانی و دکتر سلطانی ، 16 اردیبهشت 1394

* بنابراین وقتی کشورها و طرف های مخالف کل این جریان چنین روندی را نگاه می کنند، طبیعی است که نمی خواهند چنین اتفاقی بیفتد و جاهایی مثل اسرائیل هم اقدام به ترور می کند. هدف آنها جلوگیری از این پیشرفت است.

* یک زمانی بود که این کشورهای مخالف نمی توانستند ببینند که ما اسم غنی سازی را ببریم؛ بعد که دیدند ما به دانش هسته ای دست پیدا کردیم و بالاتر از آن، آب سنگین و فراوری را به دست خودمان طراحی و اجرا کردیم، کشورهای دیگر آمدند، قرارداد داشتند و رفتند و ما خودمان ادامه دادیم؛ ما کیک زرد را فراوری کردیم و به یو اف شش تدیل کردیم. بعد یو اف شش را در نطنز با ساخت سانتریفیوژ غنی سازی کردیم، آنها را یکی یکی می دیدند و یکی یکی دیده می شد، هم جاسوس های آنها به انها خبر می دادند و هم ما اطلاع رسانی می کردیم؛ یک وقت قبول نمی کردیم ما به طرف این دانش برویم، بعد دیدند که ما همه آن دانش را به دست آورده ایم. طبعا این برای آنها سنگین است و قابل قبول نیست. امروز خوشبختانه شش هفت کشور بزرگ جهان می نویسند و امضا می کنند که ما حق عنی سازی داریم؛ سوخت 20 درصد را هم تولید می کنیم. به برکت خون همین شهدا (ی هسته ای).

* به شهادت رساندن دانشمندان هسته ای ما اقدام اشتباهی بود که آنها مرتکب شدند. چون یک «شهریاری» که در ایران نیست. اقدامی که شهید شهریاری در سازمان صورت می داد این بود که ما بتوانیم نرم افزارهای هسته ای را در ایران بومی کنیم، چون اینها را به ما نمی دادند و اینها پیچیده است. با یک تیمی کار آغاز شده بود و دانشجویان دکترا آمدند و با این هدف کار را پیش بردند و یک هفته پس از شهادت شهید شهریاری، کار را از سر گرفتند. و الان همان تیم فعالیت دارد و قریب بیست بسته نرم افزاری بیرون داده است و هنوز هم ادامه دارد. یک روزی فراخواهد رسید که ما بسته های بزرگ هسته ای نرم افزاری را طراحی و تولید کنیم.

* خون شهید حرکت به وجود می آورد؛ خون شهید آثاری دارد. اگر نگاهی می کردند به این جریان، دیگر از این جنبه ورود نمی کردند . ملت ایران ملتی نیست که از حقوق خود کوتاه بیاید. این حقوق چه در بحث فنی باشد، چه در بحث نظامی و دفاع مقدس باشد، و چه در صحنه مذاکرات هسته ای باشد؛ این شبیه همان جنگی است که ما قبلا داشتیم. بخش بزرگ آن که اکنون آغاز شده، یک جریان دانشی است که می بایست به صنعت تبدیل شود و (با مشارکت) شرکت های دانش بنیان بتوانیم از آن بهره بگیریم و در صنعت جلو برویم.

+++

دکتر حمید رضا دهقانی، کارشناس حقوقی:

در یک جمع بندی درباره انگیزه ها و عاملان این ترورها می بایست بگویم ماهیت رژیم صهیونیستی نقش اول و اخیر را در این ترورها داشت. رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم که ماهیت تروریستی دارد، محسوب می شود و بنای این رژیم حتی پیش از تاسیس بر مبنای ترور در سازمان های تروریستی از جمله آگنا که قبل از تاسیس تشکیل داده بود، و رهبران رژیم صهیونیستی هدایت آن سازمان ها را برعهده داشتند، اینها بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان و بر خلاف اکثریت قریب به اتفاق آنهایی که دارای بینش بلندی بودند، فکر می کردند که می توانند با جنگ، ترور یا با ارسال ویروس فعالیت های هسته ای ایران را از میان ببرند.

مجری: آیا این موضوع منحصر به رژیم صهیونیستی است یا اینکه رژیم صهیونیستی مباشرتا در این قضیه مداخله می کرده؟

دکتر دهقانی: رژیم صهیونیستی به طبع توسط عمال خود چنین اقداماتی را صورت می دهد، اما در بخش تلاش برای تحریک قدرت های بزرگی مثل آمریکا برای راه اندازی جنگ، خود و عواملش تلاش می کردند. اما وقتی فهمید که پیشرفت های ایران به جایی رسیده است که دیگر نمی تواند از راه انتشار ویروس و اختلالات دانش بنیان، ایران را از مسیر پیشرفت منحرف کند اقدام به ترور دانشمندانمان کرد.


وی افزود: دشمنان ایران وقتی دیدند با یک ترور یا دو ترور باز هم نمی توانند از رشد دانش هسته ای ایران جلوگیری کنند در نهایت پذیرفتند پای میز مذاکرات بیایند.

این کارشناس حقوق بین الملل تاکید کرد: بنیانگذاران سازمان انرژی اتمی وقتی دیدند ضربه زدن نظامی، ترورهای هسته ای و تحریم های فلج کننده نه فقط به ایران ضربه نمی زند بلکه کشورمان رو به رشد هم شده است، لاجرم حضور در مذاکرات را پذیرفته اند.


* دکتر دهقانی درباره مفاد تعهدات پیمان منع گسترش گفت: از ابتدا بنیانگذاران این معاهده توازن را در اجرای تعهدنامه رعایت نکردند؛ ضمن اینکه در اجرای عدم اشاعه، سخت گیری را طوری صورت دادند که بند 4 این تعهدنامه بلااستفاده ماند، زیرا بهره مندی از دیگر مصارف انرژی هسته ای را برای دیگر کشورها ممنوع کردند.

*دکتر سلطانی: وزیر امور خارجه آمریکا مجبور می شود بگوید دانش فنی ایران انکارناپذیر است؛ این دانش حاصل رشادت ها و خون شهدای هسته ای ماست.


* دکتر سلطانی: برای اینکه بحث خرابکاری فنی در نشست ان. پی. تی مطرح شود، می بایست در تمام صحنه ها حرکت رو به جلو داشته باشیم و بحث عضویت رژیم صهیونیستی در ان پی تی را در صحنه جهانی مطرح کنیم. تا کنون ما در صحنه های دیپلماتیک و سیاسی برای پیگیری حقوق شهدای هسته ای چندان ورود نکرده ایم که البته باید این امر صورت بگیرد.

آنها فهمیده اند که با ترور راه به جایی نمی برند و به توانمندی های ایران در زمینه هسته ای پی برده اند. هدف غربی ها این بود که ایران آخرین کشوری باشد که بحث غنی سازی را مطرح و پیگیری می کند.

من اجازه صحبت درباره خرابکاری شرکت های بزرگ جهان و برخی از کشورهای آسیا و اروپا در تجهیزات هسته ای فروخته شده به ایران را ندارم، اما این موضوع وجود داشته و اسامی آن شرکت ها و کشورها موجود است.

ما باید با مذاکره کنندگان و کل کشور یک تیم واحد باشیم تا بتوانیم در مذاکرات پیروز شویم و حق خود را در صحنه سیاسی و حقوقی بگیریم.

* دکتر دهقانی: اقدامات صورت گرفته به لحاظ حقوقی در زمینه ترور دانشمندان هسته ای یک روند طولانی است، چرا که ما به نمایندگی از همه جهان این کار را صورت می دهیم و بحث های بسیاری مطرح کردیم.

این بحث ها در طولانی مدت به یک وضع خاص می انجامد که رژیم هایی مانند رژیم صهیونیستی نتوانند از منافذ استفاده و جاسوسی و ترور کند. ضمن اینکه رژیم صهیونیستی در این کار مانع تراشی می کرد، چون این سیاستی تازه مقابل حرکت های این رژیم در جهان است. مخالفت کنونی کشورهای خاص جهان با ایران، بحث انرژی هسته ای نیست، بلکه مخالفت با انقلاب اسلامی است؛ چرا که ایران راهی را نشان می دهد که هدفش خارج کردن فناوری هسته ای از انحصار قدرت های بزرگ است.

* دکتر سلطانی: موضوع اسامی اعلام شده از طرف اتحادیه اروپا و آمریکا در فهرست سیاه سال ها پیش از طریق وزارت امور خارجه و در اعتراضی از طرف افراد اعلام شده در این فهرست از طرف نهاد ریاست جمهوری به دادگاه های اروپا اعلام شده است.

صحبت هایی که درباره ترورها و خرابکاری ها در آژانس در حال پیگیری است، کافی نیست و باید در صحنه های سیاسی و حقوقی هم پیگیری شود. خوب است این مسائل در حاشیه مذاکرات مطرح و حقوق دانشمندان هسته ای پیگیری شود.

* دکتر دهقانی: افزون بر پیگیری حق شهدای هسته ای می بایست تضمین برای رخ ندادن چنین ترورهایی در آینده صورت گیرد.

* دکتر سلطانی: انقلاب اسلامی ایران حرف تازه را در جهان مطرح کرد و در سال های گذشته در جبهه های مختلف با جهان مقابله کرد. در حال حاضر ما در موج سیاسی هستیم و باید خود را برای موجی که در آینده مطرح می شود، آماده کنیم. موج اقتصادی در آینده مهم ترین بحث است و باید توان داخلی کشور را منسجم کنیم تا از این توان بتوانیم نهایت استفاده را ببریم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°