حکم اعدام شیخ نمر دوشنبه اجرا می شود-هشدار نهادهای مردمی به مقامات عربستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 16 آذر 1400
کد خبر : ۸۹۴۶۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۱
اخبار رسیده از عربستان حاکی از آن است که مقامات ارشد رژیم آل سعود دستور داده‌اند که حکم اعدام صادر شده در حق آیت الله شیخ نمر باقر النمر دوشنبه این هفته اجرا شود.
حکم اعدام شیخ نمر دوشنبه اجرا می شود/هشدار نهادهای مردمی به مقامات عربستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از فارس، نهادهای انقلابی و مردمی به مقامات عربستان هشدار دادند که حکم اعدام صادر شده علیه شیخ «نمر باقر النمر»، روحانی مبارز شیعی را که از 2 سال پیش در زندان‌ به سر می‌برد، اجرا نکنند، نهادهای مردمی همچنین درباره پیامد اجرای حکم و آغاز انقلاب داخلی در این کشور هشدار دادند.

شیخ «عباس القطیفی» فعال حقوق بشر عربستانی گفت: نهادهای مردمی در قطیف از مقامات سعودی خواستند حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را اجرا نکند. فعال حقوق‌بشر عربستان ضمن هشدار به رژیم آل‌سعود درباره عواقب اعدام روحانی مبارز شیعی تاکید کرد: پرونده شیخ النمر نمایشی سعودی است که به دستور آمریکا و رژیم صهیونیستی ساخته شد تا فتنه طائفه‌ای در این کشور و حتی سایر کشورهای اسلامی برپا شود.

اخبار رسیده از عربستان حاکی از آن است که مقامات ارشد رژیم آل سعود دستور داده‌اند که حکم اعدام صادر شده در حق آیت الله شیخ نمر باقر النمر دوشنبه این هفته اجرا شود.

القطیفی با اشاره به اینکه موضع مخالف اهالی منطقه الشرقیه عربستان در خصوص اعدام شیخ باقر النمر آشکار است، گفت: مردم عربستان با برپایی تظاهرات و اعتراضات مسالمت‌آمیز خواستار عدم اجرای حکم می‌شوند.

القطیفی در گفتگو با خبرنگار فارس، با اشاره به اینکه اجرای حکم اعدام شیخ باقر النمر موجب ایجاد اختلافی جدید بین شهروندان خواهد شد، گفت: اعدام این روحانی مبارز شیعی توهین به انقلاب مسالمت‌آمیز در عربستان و همچنین به ملتی است که خواستار ایجاد اصلاحات در حکومتی هستند که ادعای حاکمیت بر اسلام و بر دو حرم شریف اسلامی در مکه و مدینه را دارد.

این فعال سعودی تصریح کرد: ملت عربستان محاکمه شیخ نمر را به رسمیت نمی‌شناسد، این محاکمه یک نمایش مسخره بود و همزمانی اجرای حکم اعدام این روحانی مبارز با تاریخ مرگ شاهزاده «نایف بن عبدالعزیز»، ولی عهد اسبق سعودی توهین به همه شهروندان آزاده عربستان است.

القطیفی افزود: پرونده شیخ النمر نمایشی سعودی است که شاهزادگان آل سعود به دستور آمریکا و رژیم صهیونیستی درست کردند تا آتش فتنه طائفه‌ای در این کشور و حتی سایر کشورهای اسلامی را شعله‌ور کنند.

دیگر فعالان حقوق بشر عربستان نیز ضمن اعلام مخالفت با اجرای حکم اعدام روحانی مبارز شیعی این کشور تاکید کرد که جوانان عربستانی خود را برای انقلابی بزرگ آماده می‌کنند.

«عبدالهادی الستار» فعال حقوقی گفت: فرزندان منطقه الشرقیه حکم غیرقانونی اعدام شیخ النمر را رد می‌کنند این حکم مغایر با شرافت انسانی و قوانین بین‌المللی است و ما برای بازگرداندن انقلاب به مسیر خود در کشور مشغول هستیم.

وی با اشاره به اینکه اجرای حکم اعدام شیخ النمر نمایش سرکوب شیعه در منطقه است، گفت: مقامات سعودی برای سرکوب شیعیان در داخل و خارج عربستان به تروریسم متوسل شده‌اند، اما فرزندان منطقه الشرقیه انتقام خون شهدای خود را از آل سعود خواهند گرفت.

کمتر کسی را می‌توان در عربستان یافت که آیت الله نمر باقر النمر را نشناسد، چرا که وی همواره بر دفاع از حقوق مردم عربستان چه شیعه و چه سنی در مقابل رژیم سلطنتی آل سعود تاکید داشته است.
شیخ نمر
این روحانی که در بیستم تیر 1392 در حالی که از مزرعه‌اش بازمی‌گشت از ناحیه پا توسط نیروهای سعودی هدف قرار گرفت بود به مکان نامعلومی انتقال داده شد و سرانجام مهر ماه گذشته حکم وی توسط رسانه‌های عربستانی از جمله روزنامه عکاظ منتشر شد.

وی پیش‌ از این هم دوباره توسط سعودی‌ها دستگیر شده بود، نخستین بازداشت شیخ النمر در می 2006 میلادی رخ داد و بازداشت دوم، در 23 آگوست 2008 میلادی رخ داد.

شیخ نمر همواره در خطابه‌‌هایش رژیم سعودی را به اعمال سیاست‌‌های تبعیض‌آمیز طایفه‌ای سازمان‌یافته و منظم به‌ ویژه در مناطق شرقی عربستان و به‌ خصوص در دو منطقه الاحساء و القطیف متهم می‌کرد که حدود یک قرن است، بر این مناطق حاکمیت دارد.

وی همواره تأکید داشت که از گفتن کلام حق، بیم و واهمه‌ای ندارد حتی اگر در این راه بازداشت شده، وارد زندان شود و تحت شدیدترین شکنجه‌ها و آزارها و اذیت‌ها تا سرحد شهادت قرار گیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲.۵۹°    ۵.۹۹°