دشت های کشور وضع بسیار وخیمی دارند- توسعه بر مبنای امکانات مشکلات را مهار می کند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:07 - دوشنبه 11 فروردين 1399
کد خبر : ۹۱۵۸۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۱
آقایان مصطفوی و بلورچی در برنامه «پیشخوان خبر»:
بیش از 110 میلیارد متر مکعب اب از دست رفته ووضع وخیمی را در بسیاری از دشت های کشور به وجود آورده است. زمانی که توسعه بر مبنای امکانات موجود باشد، بسیاری از مشکلات بروز نخواهد کرد.
دشت های کشور وضع بسیار وخیمی دارند/ توسعه بر مبنای امکانات مشکلات را مهار می کند

وزارت نیرو اعلام کرد: ۸۵ درصد از مساحت کشورمان خشک است و با رشد جمعیت و صنعت، میزان مصرف آب از کنترل خارج شده است. لذا شرایط آبی ایران نه تنها خوب نیست بلکه بحرانی و وخیم است.

این حقیقتی است که در ماه های گذشته و در پی هشدارهای برخی کارشناسان و خشک شدن پی در پی سدها و تالاب های کشور همگی کمابیش به آن پی برده ایم.

دانلود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مهندس مصطفوی، مدیر کل دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب ایران، و محمدجواد بلورچی، مدیرکل مخاطرات زمین‌ شناختی، به ترتیب به عنوان میهمان حضوری و تلفنی برنامه «پیشخوان خبر» شبکه خبر، به پرسش ها و دغدغه ها در این بخش مهم و حیاتی پاسخ دادند.

مهم ترین بخش های پرسش و پاسخ ها در این گفتگوی خبری به این شرح است:


مجری: وزارت نیرو اعلام کرده که ذخایر راهبردی آب در کشور منفی شد. درباره این خبر و آمار و ارقام مربوط به آن بیشتر برای ما توضیح دهید.

مهندس مصطفوی، مدیر کل دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب ایران:

* منابع آب زیرزمینی در کشور پهناورمان جایگاه ویژه ای دارد و حتی می توان گفت تمدن ایران نیز به این منابع وابستگی شدیدی دارد.

پیشخوان خبر - بحران کمبود آب در کشور - مهندس مصطفوی - میعمان برنامه / 20 اردیبهشت 1394

*در حال حاضر بیش از 55 درصد از مصرف آب کشور از آب های زیرزمینی تامین می شود و حتی در برخی استان ها این میزان از هفتاد درصد فراتر می رود.

* در مصارف آب شرب، بیش از 63 درصد از مصرف آب کشور از منابع زیرزمینی تامین می شود و در بخش روستایی این میزان بیش از هشتاد درصد است.

* در طول سال های گذشته شاهد کاهش منفی در این آمار هستیم. متاسفانه در سال های گذشته شاهد کاهش این منابع هستیم، به طوری که آمارها نشان می دهد بیش از 110 میلیارد متر مکعب اب از دست رفته است و شرایط وخیمی را در بسیاری از دشت های کشور به وجود آورده است.

* آثار و رخنمونه های این فروریزش به صورت «فروچاله ها» بروز کرده است؛ حفره های بسیار بزرگی که در سطح چندین هکتار بروز می کند و به صورت عمومی به صورت چاه های بسیار عمیقی در دشت ها دیده می شود یا شکاف هایی که بروز کرده است. اینها خطرات بسیاری را برای ساختارهای زیربنایی کشور را تهدید می کند، حتی شرایط سکونت را برای مجموعه مشکل خواهد کرد.

* زمانی که توسعه بر مبنای امکانات موجود باشد، بسیاری از مشکلات و مواردی را که گفتم، بروز نخواهد کرد. اگر بنابر جمعیت، توانیم رشد مصرف و برداشت آب ها را مهار کنیم، این مشکلات بروز نخواهد کرد.

*اگر برنامه ریزی برای صنعت صورت می گیرد، می بایست بر اساس موجودی منابع آب و اقلیم منطقه باشد. یعنی اگر می خواهیم صنایع یا طرحی نیازمند آب فراوان راه اندازی کنیم، می باید به این موضوع ها توجه کنیم و بر اساس آنها کار را آغاز کنیم وگرنه مشکل ساز خواهد شد. در این میان برداشت های غیر مجاز آسیب فراوانی به منابع آب وارد کرده است.

محمدرضا بلورچی، مدیرکل مخاطرات زمین‌ شناختی،:

محمدرضا بلورچی، از مدیریت مخاطرات، میهمان تلفنی برنامه «پیشخوان خبر» شبکه خبر - 20 اردیبهشت 1394

+ بیش از 10 سال است در حال بررسی مسئله فرونشست در دشت های کشور هستیم. اتفاقی که افتاده این است که در 30 - 40 سال گذشته، بیش از تغذیه آبخان ها، برداشت از آنها صورت گرفته است. در نتیجه این منابع به پدیده ای که به فرونشست موسوم است، دچار شده اند.

* مشکلی که از این پدیده ناشی می شود این است که آبخان ما را برای همیشه از میان می برد و یک مشکل خشکسالی یک ساله یا دو ساله نیست.

* آنچه را امروز می بینیم و در آینده می بایست در انتظار آن باشیم، از میان رفتن آبخان ها، خشک شدن چاه ها و کم آب تر شدن تمام سفره های آب زیرزمینی در بیشتر دشت های کشور است.

+ این وضع قابل پیشگیری بوده و هم اکنون نیز به شرط آنکه تغییری اصولی در رویکرد برداشت از منابع آب زیرزمینی ایجاد نکنیم، نخواهیم توانست با خشکسالی هایی که پیش بینی ها نشان می دهد در انتظار ماست، رو به رو شویم.

* اگر با این مشکل با منطق و اصولی برخورد نکنیم، مشکلاتمان در این زمینه و نگرانی ها از کم آبی و خشکسالی روز به روز بیشتر خواهد شد.

+ متاسفانه با بارندگی ها این چند وقت گذشته یا با بارندگی هایی که به پرشدن ذخیره سدهای ما بینجامد یا حل شدن لحظه ای مشکلات ما کمکی به حل مشکل ما نمی کند.

+ اگر بخواهم از دشت هایی که این مشکل در آنها بروز کرده، نام ببرم، شمار آنها به پنجاه دشت می رسد؛ دشت جنوب تهران، دشت ورامین، دشت های سمنان، شاهرود و گرمسار، دشت مشهد، دشت زرند، دشت کرمان، دشت نیشابور، دشت های پیرامون دریاچه ارومیه مثل دشت سلماس و دشت شبستر همگی نشانه های فرونشست زمین را نشان می دهند.

* یکی از نشانه های فرونشست زمین، بیرون زدن تاسیسات سرچاهی است. یکی دیگر از این نشانه ها، ترک خوردن زمین های کشاورزی است؛ اکنون کیلومترها از دشت نیشابور ترک خورده است که پیش از عید (نوروز 94) وجود نداشت. اینها نتیجه برداشت غیر مجاز از منابع زیرزمینی این دشت ها در 40 سال گذشته است.

مهندس مصطفوی، مدیر کل دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب ایران:

مهندس مصطفوی - در برنامه «پیشخوان خبر» با محور کمبود آب و مشکل دشت های ایران - 20 اردیبهشت 1394

* ما تمدنی که در ایران داریم با همین کمبود منابع آب شکل گرفته و قنات ها و کاریزها ( آب انبارها) نمونه هایی از وجود این مشکل در ایران است که با مدیریت صحیح می توان آنها را از سرگذراند. اگر ما درک درستی از مشکل نداشته باشیم و مدیریت صحیحی در پیش نگیریم، مشکلاتمان در کنار روند فزاینده رشد جمعیت کشور، بیشتر خواهد شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۵°