یک راه ساده برای «شاد بودن»- تعریف ایرانی؛ نگاه انگلیسی!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 02 تير 1400
کد خبر : ۹۱۹۶۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۲
یکی از اصلی ترین مقیاس های موفقیت در زندگی شخصی «شاد بودن» است؛ با این حال می بایست بدانیم چگونه یک روز شاد داشته باشیم؟ پژوهشگران می گویند گشت و گذار و سفرهای کوچک، شما را از آنچه هستید، شادتر می کند.
یک راه ساده برای «شاد بودن»/ تعریف ایرانی؛ نگاه انگلیسی!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، تعریف اوقات فراغت در ایران درست نیست و برداشت اشتباهی از آن شده است.

ایرانی‌ ها فکر می‌ کنند وقت‌ فراغت یعنی زمان اضافه‌ ای که باید آن را پر کرد، اما انگلیسی‌ ها این اصطلاح را ledge یعنی «زمان لذت بردن» معنی می‌ کنند؛ زمانی برای سرزدن به خود. احوال پرسی از درون. انجام کاری که دل طالب آن است نه عقل. بر‌خلاف کار، تحصیل و معاش که عقل آنها را می‌طلبد. اوقات فراغت، زمان شادی کردن، لذت بردن و تفکر و تامل است.

وقت فراغت در ایران فقط برای دانش‌آموزان تعریف شده در حالی که شامل حال همه افراد از 6 ساله تا افراد سالمند می‌ شود و همه به آن نیاز دارند. باید برنامه‌ ریزی جامع و کاملی در سطح جامعه برای بزرگسالان صورت گیرد تا سامان دهی افسردگی، خشونت، امید به زندگی و پرخاشگری ممکن شود.

اگر امروز از رفتارهای توهین‌آمیز و پرخاش فرزندان به والدین انتقاد و آنها را با سال‌های پیش و نوجوانی خود مقایسه می‌کنیم، باید بدانیم پدر و مادرهای آن دوره فرصتی برای گپ و گفت‌ های دوستانه و خندیدن و شادی اختصاص می‌دادند، اما امروز این امور در زندگی دیده نمی‌ شود.

اکنون خندیدن به بهانه و علت نیاز دارد؛ حتی فیلم‌ های کمدی نیز توان خنداندن مخاطب ایرانی را ندارند. «فراغت» فرصتی است برای تمرین شادی و خندیدن. موضوعی که از زندگی ما حذف شده است، اگر دولت فرهنگ شادی را توسعه دهد، دخمه‌ها پا نمی‌گیرند.

در دیگر کشورها در تعطیلات آخر هفته، افراد بخشی از انرژی خود را با رفتن به سفر، میهمانی یا شرکت در جشنواره های دوره‌ ای که دولت طراح آن است، تخلیه می‌ کنند و دیگر از نظر روانی انباشت ایجاد نمی‌ شود و درعین‌ حال چگونه شادی کردن در جمع را می‌ آموزند.

سامان دهی تعطیلات برای استفاده درست از اوقات فراغت و تجدید قوا وظیفه دولت است در غیر این صورت نیروهای کار که در درازمدت از مرخصی استفاده نمی‌ کنند، کارایی پائینی خواهند داشت و نمی‌ توان انتظار خلاقیت و نوآوری از آنها داشت.

دانلود


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °